Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD160522.png

Günlük Forex Bülteni

Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliğini Veto Etti!   
Perşembe günü Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının yankıları ve Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto etmesi kritikti. Türkiye, NATO üyelik başvurusunu resmi olarak yapan İsveç ve Finlandiya’nın hızlı yapılacak olan değerlendirme sürecini engelledi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bu konu hakkında Türkiye ile temas halinde olduklarını söyledi. ABD Başkanı Biden ise yaptığı yazılı açıklamada, "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurusunu güçlü şekilde destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç'i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dâhil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto eden Türkiye’yi ikna çalışmaları devam edecek ancak Türkiye ise bunun karşılığında silah yaptırımlarının kalkmasını ve F-35 programını alınmak gibi kozlarını kullanabilir.
Fed Kansas City Başkanı Esther George, yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürmek için şimdi daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç olduğunu ve politika yapıcıların borsa üzerindeki etkiye odaklanmadığını söyledi. George ayrıca %2 enflasyonu hedefleyen Fed’in, faiz artırımları ve bilançosundaki 9 trilyon dolarlık varlık miktarını azaltarak fiyatları aşağı çekebileceğine olan güvenini dile getirdi. George en son olarak yarım puanlık faiz artışları için rahat olduğunu belirtti. 
Rusya – Ukrayna geriliminde Rusya’ya yaptırımlar devam ediyor. İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş gerekçesiyle, Rus hava yolu sektörüne yeni yaptırım kararı aldığını duyurdu. 
Japonya’da tüketici fiyatları Nisan ayında son 7 yılın en büyük artışı yaşadı. Nisan ayında taze gıda hariç tutularak hesaplanan çekirdek TÜFE'de artış, BOJ'un yüzde 2 hedefinin üzerine çıkarak yüzde 2,1 oldu.
Ekonomik takvimde ise ABD’den gelen İşsizlik Başvuruları, Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve Mevcut Ev Satışları beklentilerden kötü gerçekleşti. 
Yeni Günde; Çin’in Rekor Faiz İndiriminin Etkilerini Takip Edeceğiz!
Yeni işlem gününe Çin’in rekor faiz indirimiyle başladık. Çin 5 yıllık kredi ana faiz oranını 15 baz puan düşüşle yüzde 4,45 seviyesine indirildi. Çin’den ayrıca Şangay’daki sokağa çıkma yasaklarının kalması haberide pozitif yansıdı. Günün devamında, Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları yine dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvime göre ise; İngiltere Perakende Satışlar, Almanya ÜFE, Türkiye Tüketici Güveni ile Merkezi Hükümet Borç Stoku verilerini izlemede olacağız. 
**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!