Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD200422.png

Günlük Forex Bülteni

IMF’in, Küresel Büyümeye Dair Olumsuz Revizesine Karşın; Bölgesel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve Bazı Pozitif Finansallar  Risk İştahını Toparladı!

Önceki gün, St.Louis Fed Başkanı James Bullard’tan gelen oldukça şahin açıklamalarla oynaklıklar oluşan piyasalarda; dünkü işlem gününde, sabah saatlerinde Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelen haber akışları da oynaklıklara neden oldu. Ukrayna cephesinden Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak: “Ruslya’nın, Donbass'a yönelik yeniden başlayan saldırısı ile savaşın ikinci fazı başladı” derken, Rusya tarafında da Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov: ülkesinin Ukrayna'daki operasyonunda 'yeni bir safhaya geçtiğini ifade etti. Bir süredir Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik nükleer silah kullanma ihtimali de tedirginliğe neden olurken, Lavrov’dan gelen: “Rusya, Ukrayna’da sadece konvensiyonel silah kullanacak” şeklindeki söylem ise, görece olarak bir miktar pozitif karşılandı. Jeopolitik risklerin yanı sıra, Asya’da yeniden baş gösteren Covid-19 Pandemisindeki hızlı yayılma da; tedarik zincirlerini sekteye uğratarak ileriye dönük enflasyon ve  büyüme risklerini(enflasyon için yukarı yönlü, büyüme için aşağı yönlü) tırmandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda, ABD’de uzun vadeli enflasyon beklentilerinin de giderek yükselmesi ile 10 yıllık tahvil faizinin 2018 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyelerini test etmesinin yanı sıra; tahvilin reel getirisi de hızla tırmandı ve iki yılı aşkın süre sonra, dün yeniden yüzde 0(sıfır) seviyesine hayli yaklaştı. Almanya tarafında da, yüksek enflasyon beklentileri ile 10 yıllık tahvil faizi 2015 yılının Haziran ayından bu yana en yüksek seviyelerini test etti.

Öte yandan, IMF’in dün açıkladığı "Global Ekonomik Görünüm" raporuna göre; küresel ekonomik büyüme tahmini, jeopolitik riskler ve Pandemi’nin etkileri ile yüzde 4.9’dan yüzde 4.4’e düşürüldü. Ekonomik takvimde ABD’de açıklanan önemli verilerde ise; İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. IMF’in, ABD ekonomisine ilişkin 2022 ve 2023 büyüme tahminlerinde yapmış olduğu 0.3 puanlık kesintilere karşın, özellikle konut başlangıçlarında son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkılması ile ABD borsalarında pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı. Yine, önceki gün St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın: yıl içerisindeki FOMC toplantılarında 75 Bp’lık faiz artırımını dışlamayacağına yönelik açıklamalarına karşılık, Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’den gelen: 75 Bp’lık artırımlara sıcak bakmadıklarına yönelik söylemleri de, açıklanan bazı güçlü 1.Çeyrek finansalları ile birlikte risk alma iştahını destekledi.

Petrol fiyatları, IMF’ın Global büyümeye yönelik yapmış olduğu kesintilerin etkisi ile hızla zayıflarken; Ons Altın ve Gümüş ise; gerek yükselen tahvil faizleri(ki ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.98 seviyesine kadar yükseldi), gerekse de borsalara yukarıda saydığımız nedenlerle(ABD Konut Başlangıçları, bazı pozitif finansallar ve Atlanta/Chicago Fed Başkanlarından gelen açıklamalar) görülen yükselişlerde, yatırımcıların güvenli limanlardan uzaklaşmasının etkisiyle hızla satış yedi.

İç tarafta ise dün, yine Hazine’nin tahvil ihaleleri takip edildi. 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde net satış 1 Milyar 80 Milyon TL olurkn; bileşik faiz yüzde 22.37 oldu. 4 yıl vadeli tahvil ihalesindeki net satış ise 1 Nilyar 820 Milyon TL olurken; bileşik faiz yüzde 24.44 oldu. Öte yandan, IMF'nin açıkladığı "Global Ekonomik Görünüm" raporuna göre; Türkiye için 2022 yılı ortalama TÜFE tahmini yüzde 60.5(yıl sonu 52.4) olurken 2023 ortalama TÜFE tahmini yüzde 37.2(yıl sonu 29.7) oldu. Kurum ayrıca, Türkiye’nin 2022 büyüme tahminini; yüzde 3.3’den yüzde 2.7’ye, 2023 büyüme tahminini de yüzde 3.3’den yüzde 3.0 seviyesine revize etti.

Ekonomik Takvimde; Fed’in Bej Kitap Raporu ve Fed Üyelerinin Açıklamaları Önemli Olacak!

Haftanın ortasına gelindiğinde; Rusya-Ukrayna gerilimi, özellikle Asya’da yayılan Covid-19 vaka sayılarına dair gelişmeler ve majör merkez bankalarının para politikası duruşlarına yönelik açıklamalar yine gündemin en üst sıralarında yer alacak. Çin Merkez Bankası’nın faiz kararları ile başladığımız ekonomik takvimde ise; Almanya ÜFE Oranları, Euro Bölgesi Sanayi Üretimi ve ABD’de açıklanacak olan İkinci El Konut Satışları ve Bej Kitap gibi ekonomik unsurlar ve tahvil piyasalarında oluşan fiyatlamalar da kritik olacak.

 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!