Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily201222.png

Günlük Forex Bülteni

Japonya Merkez Bankası bu sabah yaptığı açıklamada, gösterge faiz oranlarını sabit tuttu ve getiri eğrisi kontrol bandını değiştireceğini duyurdu. BOJ, 10 yıllık Japonya devlet tahvil getirisi dalgalanma aralığını mevcut artı ve eksi 0,25 puandan artı ve eksi 0,5 puana genişleteceğini söyledi. Açıklamanın ardından Japon yeni ABD doları karşısında %2′den fazla güçlendi ve 137.00’den 133.20’ye geriledi. Çin Merkez Bankası, Aralık ayında bir ve beş yıllık kredi faiz oranlarını değiştirmedi.
S&P 500, bu ay %6′dan fazla düştü. Eylül ayından bu yana en kötü aylık performansını kaydetme yolunda ilerliyor. Yaşanan düşüş aynı zamanda 2018′den bu yana en büyük Aralık düşüşü olacak. Vadeli işlem sabah saatlerinde 3780 puan seviyenin altına geriledi. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0.50 düşerek 32.756′da kapandı. S&P 500 %0,91 düşerek 3,817′ye geriledi ve Nasdaq Composite %1,49 düşerek 10,546 seviyesine geriledi.
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Peter Kazimir Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yukarı yönlü enflasyon risklerinin azalmaması nedeniyle 2023'ün ilk yarısında sıkı para politikasına ihtiyaç duyulacağını belirtti. Faizlerin kısıtlayıcı bölgeye girmesi ve önceden tahmin edilenden çok daha uzun süre orada kalması gerektiği konusunda uyardı. Kazimir, Euro bölgesi ekonomisi için risklerin açıkça aşağı yönlü olduğunu, maliye politikasının enflasyon risklerini artırmaya başladığını kaydetti.
Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın yüksek enflasyonla mücadele etmek için Euro bölgesinde faiz oranlarını daha da artıracağını söyledi.
Almanya'da geçen ay 86,4 puan olan Ifo İş Ortamı Güven Endeksi, enerji krizi ve yüksek enflasyona rağmen aralıkta 88,6 puana yükselerek beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi 80,2'den 83,2 puana ve Mevcut Durum Endeksi de 93,2'den 94,4 puana yükseldi. Ifo Başkanı Clemens Fuest, Alman şirketlerinde duyarlılığın önemli ölçüde iyileştiğini belirterek, "Şirketler, mevcut durumlarını yeniden daha iyi olarak değerlendirdi. Bu, mevcut durum endeksinde 6 aylık art arda düşüşün hemen ardından geldi. Beklentiler de gözle görülür şekilde iyileşti. Alman iş dünyası, tatil sezonuna umutla giriyor" dedi.
Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi'nin Ekim ayı inşaat üretimi verilerini yayımladı. Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi, ekimde eylül ayına kıyasla %1,3 arttı. İnşaat üretimi, 2021'in ekim ayına göre de %2,2 yükseldi. AB'de de inşaat üretimi ekimde önceki aya kıyasla %1,3, 2021'in aynı dönemine göre de %2,4 artış gösterdi.
ABD'nin Şubat ayında acil durum rezervleri için ham petrol geri alımına başlayacağını açıklamasının ardından güçlü talep umutları daha da arttı. Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu geri alım, Amerikan vergi mükellefleri için petrolü satıldığı varil başına 96 dolardan daha düşük bir fiyattan geri alarak iyi bir anlaşma sağlamanın yanı sıra enerji güvenliğini güçlendirmek için bir fırsattır" denildi. Öte yandan, Çin'in yeniden açılması, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı üzerinde ters etki yarattığı için bu yılın başlarında uygulanan kilitlenmelerin fiyatları düşürmesinden sonra, özellikle petrol talebi için yükseliş olarak görülüyor. Çin'in Covid kısıtlamalarını hafiflettiğine dair iyimserlik, petrol fiyatların yükselmesinde büyük rol oynadı, ancak artan Covid vakaları fiyatlardaki artışı sınırlayabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!