Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC11.png

Günlük Forex Bülteni

Omicron Varyantına Dair Artan Endişeler, Cuma Günü Küresel Çapta Risk İştahını Daralttı!

 *Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içi tarafta; önceki günkü TCMB/PPK kararlarının yankıları takip edilirken, sabah saatlerinde kurlarda yeni rekor seviyeler test edildi. Öğleden sonra ise TCMB’nin kurlara yönelik ay içerisindeki beşinci doğrudan satış müdahalesi geldi ve kurlarda kapanışa doğru geri çekilmeler ortaya çıktı.

*Küresel tarafta; Omicron varyantına dair artan endişelerle birlikte risk iştahında hızlı azalış görüldü. Zira, Omicron varyantı kaynaklı vaka sayılarının 700 Binli seviyelere ulaşmış olması; Pandemide dördüncü dalganın oluşmaya başladığına işaret ederek yatırımcıların endişelerini artırdı.

*Japonya Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısından; gösterge faiz oranının yüzde eksi 0.10 seviyesinde sabit bırakılması kararı çıktı. Öte yandan, şirket tahvilleri ve ticari menkul değer satın alımlarını azaltmaya da karar veren banka; Pandemi Acil Durum Fonu’nun da 2022’nin Mart ayında daraltılmasını kararlaştırdı.

*Omicron varyantı ile ilgili birçok ülke yeni tedbirler alırken, bu konuda en önemli haberler Avrupa’da yoğunlaşmaya başladı. Fransa, yeni çıkartılan yasda tasarısıyla; belli mekanlara sadece aşılıların girebileceğine hükmetti. Almanya, olağanüstü durum ilan edilen İngiltere’den gelecek yolculara seyahat yasağı getirirken; Hollanda’nın ise 4 hafta boyunca tam kapanmaya gideceği bildirildi.

*New York FED Başkanı John Williams: FED’in enflasyonla daha agresif mücadele için son FOMC toplantılarında takındığı tutumun, gelecek yıl faiz artışına başlanması için destekleyici olduğunu ve faiz artışlarına başlamak için ekonomik verilerle birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Çin Merkez Bankası(PBOC), 1 Yıllık Gösterge Faizini 20 Ay Sonra Düşürdü!

*Yeni günün ekonomik takviminde şuana kadar önemli unsur olarak; Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın faiz kararlarını takip ettik. PBOC, ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla 1 yıl vadeli ana borç verme faiz oranını yüzde 3.85’den yüzde 3.80’e indirdi. 1 yıllık gösterge faiz oranında 2020 Nisan ayından bu yana yapılan bu ilk faiz indirimine karşın; 5 yıllık gösterge faiz oranı ise yüzde 4.65 seviyesinde sabit kaldı. Günün devamında çok çok önem arz eden bir veri bulunmuyor. Ancak, Omicron varyantına ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının geçtiğimiz hafta aldığı karar ve açıkladıkları projeskiyonların yankılarını yine izlemede olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!