Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-201022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD hisse senetleri, ABD tahvil faizlerin yükselmesiyle düştü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri Temmuz 2008′den bu yana en yüksek seviye olan %4,15'e yükseldi. Nasdaq Bileşik Endeksi %0.85 değer kaybederek 10.680′den kapanırken, S&P 500 %0.67 düşüşle 3.695′den kapandı. Dow Jones %0,33 kayıpla günü 30.423′de tamamladı.

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, piyasaları istikrara kavuşturmak amacıyla Stratejik Petrol Rezervi'nden (SPR) 15 milyon varil ek petrol satacağını doğruladı. Biden, 2023'te rekor petrol üretimi yolundayız diyerek, ülkenin dünyanın en büyük petrol üreticisi olduğunu da sözlerine ekledi. Biden, petrol fiyatları varil başına 70 dolara düştüğünde, SPR'nin petrol rezervini alımlar yoluyla yenilemeyi amaçlayan bir plan ortaya koydu. Biden, tüketicilere adil fiyatlar sağlamak için petrol şirketlerini ülkenin üretimini ve yatırımını artırmaya çağırdı.

Japon yeni dolar karşısında 32 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Japon yeni Ağustos 1990′dan beri görülmeyen seviyelerde dolar karşısında 150′ye yaklaştı.

Çin merkez bankası, art arda ikinci ayda da gösterge kredi oranlarını değiştirmedi.

Euro Bölgesi'nde Eylül ayı enflasyonu tek haneye revize edildi. Ancak bu revizyon, Avrupa Merkez Bankası'ndan gelecek toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı beklentisini değiştirmedi. Eylül ayı enflasyonu yüzde 10'dan yüzde 9,9'a revize edildi. Ancak bu revizyona rağmen enflasyon tarihi yüksek seviyelerde kalmaya devam etti.

İngiltere'de de enflasyondan kalıcı sinyaller geldi. Ülkede enflasyon gıda ve alkolsüz içecekler grubu öncülüğünde beklentinin üzerinde artarak hane halkı üzerindeki yaşam maliyeti krizini ağırlaştırdı. Temmuz'da 40 yıl sonra çift haneleri gören yıllık tüketici enflasyonu Ağustos'ta tek hanelere indikten sonra Eylül'de yeniden çift hanelere çıktı. İngiltere'de üretici fiyatları Eylül'de %15,9 arttı.

ABD'de konut başlangıçları Eylül'de yüzde 8.1 düştü. ABD'de özel konut başlangıçları Eylül ayında 1.439.000 olarak gerçekleşti ve Ağustos ayına göre %8,1 düşüş gösterdi. Yıllık, konut başlangıçları %7,7 düştü. İnşaat izinleri Ağustos ayından bu yana %1.4 artarak 1.564.000'e yükseldi, ancak bu rakam Eylül 2021'dekinden %3,2 daha düşük gerçekleşti. 

ABD'de ham petrol stokları 1,7 milyon varil azaldı. Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından yayınlanan raporda, ABD'de Stratejik Petrol Rezervi'ndekileri hesaba katmayan ticari ham petrol stoklarının 14 Ekim'de sona eren haftada 1,7 milyon varil azalarak 437,4 milyon varile gerilediğini açıkladı. ABD'de ham petrol ithalatı bir önceki haftaya göre günde 200.000 varil düşerek günlük ortalama 5.9 milyon varil oldu. Ayrıca, toplam ticari petrol stokları geçen haftaya göre 2,5 milyon varil düştü.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yetkililer Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve (TOBB) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nu (DEİK) ziyaret ederek Rusya'ya yönelik yaptırımlarla ilgili temaslarda bulundu.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi ve Slovenya Merkez Bankası Başkanı Vasle verdiği bir mülakatta 75'er baz puanlık artırımlarla faizlerin 'kısıtlayıcı veya genişleyici olmayan' bir seviyeye yaklaşacağını belirtti. Vasle bu yaklaşımın bankanın bilanço daraltma adımını da tartışmaya açacağını bildirdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!