Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX200122.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Borsaları, Güçlü Duran Tahvil Faizleri Nedeniyle Dün de Toparlanamadı!

Son günlerdeki sert yükselişler ile piyasalardaki risk iştahını bozan; ABD tahvil faizlerindeki yükselişler, dün sabah saatlerinde de devam ederken, Alman 10 yıllık tahvil faizinin de; hem açıklanan TÜFE rakamlarının geçtiğimiz aydan yüksek oluşu, hem de Pandemi kaynaklı artmaya devam etmesi muhtemel enflasyon beklentileri ile 2019 Mayıs ayından bu yana ilk kez pozitif seviyeye geçmesi kritikti. Akşamüzeri tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeler ile piyasada risk iştahı artarken, akabinde faizlerde görülen toparlanmalar; borsalara yeniden satış getirdi.

Diğer yandan, önceki gün risk alma iştahını baltalayan bir diğer husus olan; Rusya Ukrayna gerginliği konusu da dün dikkatle takip edildi. Önceki akşam, Beyaz Saray Sözcüsü Psaki’den gelen: “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız” sözlerine benzer açıklama ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den geldi. Blinken, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaptığı açıklamalarda: "Rus güçlerindeki artış, Putin'e Ukrayna'ya karşı çok kısa zamanda daha fazla saldırganlık için kapasite veriyor" dedi. Öğleden sonra  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov: Rusya'nın, Ukrayna'ya saldırmayacağını söyledi ve bir miktar tedirginlik ortadan kalktı. Ancak, akşamüzeri Blinken’dan gelen: “Ukrayna halkını zor günler bekliyor” şeklindeki yeni uyarılar ile bu meselenin kolay kolay tatlıya bağlanamayacağı anlaşılmış oldu.

Küresel çapta önemli şirketlerin 4.Çeyrek bilannço sonuçları dün de takibimizdeydi. ABD’de, Bank of America ve Morgan Stanley 4. çeyrek bilançolarını açıkladı, Morgan Stanley’nin 4. çeyrekte hisse başına kârı tahminleri aştı, Bank of America da, bu dönemde tahminlerin üzerinde kâr açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Omikron’un zorluklara neden olduğunu ve önümüzdeki birkaç ay bazı verileri olumsuz etkileyeceğini belirterek: “Ancak Omikron’un, yüzyıldaki en güçlü ekonomik büyüme dönemlerinden biri olan bu sürece zarar vermeyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Dünkü ekonomik takvimde takip edilen verilerde; Almanya TÜFE rakamları beklentilere paralel gelmesine karşın, geçtiğimiz ayki verilerin üzerinde geldi. İngiltere TÜFE rakamları ise beklentilerin üzerinde gelirken, manşet veri(senelik TÜFE) Alman verisinde olduğu gibi yaklaşık 30 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Ülkede, Perakende Fiyat Endeksleri de beklentilerin üzerinde gelirken, ileriye dönük olarak TÜFE üzerindeki maliyet baskıları açısından önemli olan ÜFE rakamlarında görülen düşüşler kritikti. ABD’den gelen İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri ise beklentilerin üzerinde, iyi gerçekleşmeler gösterdi.

Petrol yatırımcıları açısından takip ettiğimiz Uluslararası Enerji Ajansı aylık raporunda; 2021 yılı petrol talebi büyüme tahmini 200 Bin varil artırılarak 5,5 Milyon varil/gün’e çıkartıldı. Ayrıca, 2022 yılında küresel petrol talebinin Pandemi öncesindeki seviyenin üzerine çıkarak 99,7 Milyon varil/gün’e yükseleceği öngörüldü.

TCMB, BAEMB İle Swap Anlaşması Yaptı!

Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada; Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile nominal büyüklüğü arşılıklı olarak 18 Milyar Dirhem(AED) ve 64 Milyar Türk Lirası(TRY) olan, 3 yıl geçerli ikili para takası(swap) anlaşması yapıldığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamalarda: “Kur(DolarTL)’un istikrar kazanmasıyla artık kimse bu bahaneyle abuk subuk fiyatlandırma peşinde koşamaz, artık piyasalarda bir daha dengesiz döviz talebinden kaynaklanan bir dalgalanma yaşanmayacağını düşünüyoruz. Ekonomide bizi hedeflerimize adım adım yaklaştıran programımızın sonuçlarını yaz aylarına doğru çok daha iyi göreceğiz” dedi.

Yurtiçinde Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminine; petrol yatırımcıları için önemli olan API haftalık ham petrol stokları ile başladık ve veride 4 hafta sonra artış görüldü. Akabinde, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın Gözterge Kredi Faiz Oranı(LPR)’na yönelik kararları takip edildi. Çin Merkez Bankası, 1 yıl vadeli LPR(kredi faiz oranı)'ı yüzde 3.8'den yüzde 3.7'ye, 5 yıl vadeli LPR'ı yüzde 4.65'den yüzde 4.60'a düşürdü.

Günün devamında, küresel tarafta; Almanya ÜFE ve Euro Bölgesi TÜFE oranları, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Philadelphia FED İmalat Endeksi ve Mevcut Ev Satışları verileri takip edilecek. Petrol yatırımcıları açısından da; EIA’nın açıklayacağı haftalık stok verileri ve ABD üretim rakamları dikkatle izlenecek.

Küresel çapta; Avrupa Merkez Bankası(ECB) toplantı tutanaklarının da izleneceği günün, yurt içi taraftaki önemli ekonomik olgusu ise; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)’nın düzenleyeceği Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak kararlar ve PPK metnindeki yönlendirmeler olacak.

Haber akışları cephesinde de; FED’in FOMC toplantılarına yönelik öngörüler, Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, tahvil faizlerindeki hareketler, 4.Çeyrek bilançoları ve Rusya-Ukrayna gerilimi gibi kritik konuları küresel çapta gün boyunca yine izleyeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!