Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-020922.png

Günlük Forex Bülteni

 Avrupa'daki başlıca hisse senedi endeksleri, dün açıklanan ekonomik raporların ardından Perşembe günü kapanışta düştü. Birleşik Krallık , Almanya ve Euro Bölgesi için imalat PMI, Ağustos ayında 50 oranının altında kaldı. Ağustos ayı Euro Bölgesi İmalat PMI Endeksi, Temmuz ayına göre 0,2 puan, önceki tahmine göre 0,1 puan düşüş ve 26 ayın en düşük seviyesi olan 49,6'ya geriledi. Ayrıca Almanya'da perakende satışlar Temmuz'da yıllık %2,6 düşüş kaydetti.
 Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Temmuz ayında %6,6 olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği'nin tamamında, işsizlik oranı da Haziran ayına göre 0,1 puan düşüşle %6 oldu.
 Fitch Ratings yayınlandığı raporda, Rusya'dan yapılan doğalgaz transferinin durdurulmasının bir sonucu olarak başta gaz olmak üzere artan enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı 2022'nin ikinci yarısında Euro Bölgesi'nin resesyona girebileceğini belirtti.
 Atlanta FED Başkanı Rafael Bostic yaptığı açıklamada, FED'in ABD ekonomisini yavaşlatması gerektiğini ve piyasaların önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımı bekleyebileceğini söyledi.
 Challenger yayınladığı raporunda, ABD'de işten çıkarmaların aylık %21'lik düşüşle Ağustos'ta 20.485'e gerilediğini belirtti. Çalışma Bakanlığı'nın raporuna göre, ABD'deki ilk işsizlik başvuruları sayısı 27 Ağustos'ta sona eren hafta için önceki haftaya göre 5.000 azalarak 232.000 oldu.
 S&P Global yayınladığı raporunda, ABD imalat PMI endeksinin Ağustos ayında iki yılın en düşük seviyesinde 51,5 olarak gerçekleştiğini açıklandı. ISM son raporunda imalat sektörünün Ağustos ayında faaliyette bir artış kaydettiğini belirtti. ISM İmalat PMI endeksi, Nisan ve Mayıs 2020'deki daralmanın ardından 27. ay üst üste genel ekonomide genişlemeye işaret ederek Temmuz ayına paralel 52,8 seviyesinde gerçekleşti.
 ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın nükleer anlaşmaya tepkisinin yapıcı olmadığını söyledi. İran ve ABD arasındaki Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen nükleer anlaşmaya ilişkin belirsizliğin artmasıyla petrol fiyatlı yeniden yükselişe geçti.
 Nationwide Konut Fiyat Endeksi'ne göre, Ağustos ayında İngiltere’de yıllık konut fiyat artışı %10 olarak açıklandı. Veriler, Temmuz ayına göre düşüşe işaret ediyor. Birleşik Krallık'taki imalat faaliyeti yavaşlamaya devam ederek Ağustos ayında 27 ayın en düşük seviyesine ulaştı. İmalat PMI Endeksi Temmuz'daki 52,1'den Ağustos'ta 47,3'e geriledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!