Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-020823.png

Günlük Forex Bülteni

  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu "AAA"dan "AA+"ya düşürürken görünümü negatif izlemeden durağana çevirdi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fitch'in kararına kesinlikle katılmadığını belirtti.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Fitch'in kararına kesinlikle katılmadığını belirtti. Yellen, "Fitch'in kararı Amerikalıların, yatırımcıların ve dünyanın dört bir yanındaki insanların halihazırda bildiklerini değiştirmiyor" ifadesini kullandı.
  • Asya  piyasaları, derecelendirme kuruluşu Fitch'in "önümüzdeki üç yıl içinde beklenen mali bozulmayı" gerekçe göstererek ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürmesinin ardından Çarşamba günü düştü.
  • Japonya Merkez Bankası(BoJ) Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida, BoJ'un geçen hafta tahvil getiri kontrol politikasında ince ayar yapma kararının, aşırı düşük faiz oranlarından çıkışın başlangıcı değil, devasa teşvik paketini daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçladığını söyledi.
  • Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, ABD Merkez Bankası'nın(Fed) büyük bir durgunluğu tetiklemeden enflasyonu düşürme yolunda ilerlediğini söyledi. Goolsbee, ancak başka bir faiz artışı olmadan bunu yapıp yapamayacağının verilere bağlı olduğunu belirtti.
  • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, bugünkü görünümle en erken 2024'ün ikinci yarısına kadar faiz indirimi yapılmayacağını düşündüğünü söyledi.
  • Ukrayna’nın Polonya’nın Kiev Büyükelçisi Bartosz Cichocki Dışişleri Bakanlığına çağırmasının ardından Polonya’da Ukrayna’nın Varşova Büyükelçisi Wasyl Zwarycz’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.
  • Petrol, bir endüstri tahmininin ABD stoklarında büyük bir düşüşe işaret etmesi ve piyasanın sıkılaştığına dair sinyallere eklenmesinin ardından yeniden yükselişe geçti.
  • İngiltere'de son dönemde açıklanan verilerin ve öncü sektör göstergelerinin giderek zayıflaması ülke ekonomisinin resesyona gireceğine ilişkin endişeleri artırdı.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!