Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

20622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    ECB cephesinden para politikası yolu hakkında yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. ECB Üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Holzmann, yeni enflasyon rekorunun 50 baz puan faiz artırımı ihtiyacını desteklediğini söyledi. Deutsche Bank ekonomistleri ECB’den faiz artışı beklentilerini yükseltti. Ekonomistler, Temmuz veya Eylül toplantılarında 50 baz puanlık faiz artışı beklediklerini ifade etti.
•    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings petrol fiyatları hakkında rapor yayınlandı. Raporda AB’nin Rusya’dan petrol ve petrol ürünleri ihracatına yönelik ambargosunun ticaret rotalarının değişmesine ve en azından kısa vadede fiyatların yüksek kalmasına neden olacağı belirtildi. 
•    Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Moskova’nın yaptırımlara rağmen Rus tahıl ve gübresini pazarlara sağlamanın yolunu bulacağını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın gemilerine karşı yaptırımlar nedeniyle tarım ihracatında sıkıntılar olduğunu belirtti. Lavrov ayrıca ABD’nin roketatar tedariki nedeniyle üçüncü bir ülkenin Ukrayna’daki çatışmaya dahil olabileceğine dair risklerin olduğunu belirtti. Lavrov son olarak OPEC+ ile işbirliğinin hala geçerli olduğunu söyledi.
•    Rusya – Ukrayna gerilimine dair Kremlin’den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin – Zelensky görüşmeleri göz ardı etmediklerini ancak buna uygun bir hazırlık yapılması gerektiğini ve Ukrayna ile barış görüşmelerinin uzun zaman önce durduğunu ve yeniden başlamadığını söyledi. Peskov ayrıca ABD’nin Ukrayna’ya gelişmiş roketler yollayarak kasıtlı şekilde yangını körüklediğini belirti.
•    İngiliz Financial Times'ın Suudi Arabistan'ın Batılı müttefiklerine daha fazla petrol arzına hazırlandığını bildirdiğini belirten haberinin ardından petrol fiyatları geriledi.
•    JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, ABD'nin en büyük bankasını ufukta görünen bir "ekonomik kasırgaya" karşı hazırlamakta olduğunu söyledi ve yatırımcılara da aynısını yapmalarını tavsiye etti.
    
•    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin'in yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu durağan görünüm ile "A+" olarak teyit etti. Fitch ayrıca 2021 yılında yüzde 8,1 büyüyen Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 4,3 büyüyeceğine yönelik tahminlerine ilişkin aşağı yönlü risklerin artmakta olduğu uyarısında da bulundu.
•    ABD Başkanı Joe Biden'in benzin fiyatlarını aşağı çekme konusunda Amerikan halkına verdiği sözü yerine getirmek için Körfez ülkelerinin desteğini almaya çalışacağı ve bunun için bu ay Orta Doğu'yu ziyaret etmeyi planladığı öne sürüldü.
•    Almanya Perakende Satışlar beklentilerinde altında kalırken, Almanya ve Euro Bölgesi İmalat PMI azda olsa beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Euro Bölgesi İşsizlik Oranı ve İngiltere İmalat PMI verilerinde değişim olmadı. ABD’den gelen ISM İmalat PMI verisi beklentilerin üzerinde gelirken, JOLTS verisi beklentilere paralel gerçekleşti. ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı "Bej Kitap" raporunun mayıs sayısında; ekonomik büyümenin ABD'nin bazı bölgelerinde yavaşladığını bildirdi.

Yurtiçi
•    Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 tedarik anlaşması için ABD heyeti ile yapılan toplantının olumlu geçtiğini, temasların devamı için zemin oluşturulduğunu ve ABD’nin Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacağını inandığını söyledi.
•    NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Finlandiya, İsveç ve Türkiye’den yetkililerle Brüksel’de bir araya gelecek
•    Türkiye İSO İmalat PMI Mayıs’ta 49,2 olarak gerçekleşti ve geçen aya göre değişim yaşanmadı. Cuma günü açıklanacak TÜFE verisi öncesi İstanbul’daki enflasyon verileri açıkladı. İstanbul’da Mayıs ayında Perakende Fiyatlar aylık yüzde 5,84, yıllık bazda yüzde 87,35 oldu. Toptan fiyatlar ise aylık yüzde 5,76, yıllık bazda 79,12 olarak gerçekleşti.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!