Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-020323.png

Günlük Forex Bülteni

ISM’in yayınladığı rapora göre, ABD İmalat PMI Şubat ayında artış kaydederek aylık bazda 0,3 puan artarak 47,7'ye ulaştı. Rakam, analistlerin beklediğinden daha düşük geldi ve daralma bölgesinde kaldı. Raporlanan ayda, Yeni Siparişler Endeksi 4,5 puan artışla 47 olarak gerçekleşti. Üretim Endeksi 47,3'e indi. İstihdam Endeksi Ocak ayında kaydedilen 50,6'dan Şubat ayında 49,1'e düşerek daralma bölgesine girdi. Fiyat Endeksi geçen ayki 44,5'ten yükselerek 51,3'e ulaştı.
S&P Global, ABD İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) Şubat ayında bir önceki aya göre 0,9 endeks puan ve beklenenden 0,6 puan yukarıda 47,3 olduğunu belirtti.
Atlanta Fed Başkanı Bostic, merkez bankasının para politikasını gevşetmeye çok erken başlaması durumunda bunun enflasyonun yeniden alevlenmesine yol açabileceği konusunda uyardı.
ABD Haftalık Mortgage Başvuruları Anketi'ne göre, ABD'deki mortgage başvuruları 24 Şubat'ta sona eren haftada %5,7 azaldı. Yeniden Finansman Endeksi bir önceki haftaya göre %6 ve bir önceki yılın aynı haftasında %74 düşerken, Satın Alma Endeksi haftalık bazda %6 düştü.
ABD'de inşaat harcamalarının Ocak 2023'te Aralık ayının revize edilen seviyesine göre %0,1 düştü. Yıllık düzeyde, rakam %5,7 düştü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, işgücü piyasasının durumu gibi ekonomik verilerin gelecekteki kararlarda büyük rol oynayacağını, ancak vatandaşların yaşamları üzerindeki etkisinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Bailey, ülkedeki işgücünün azaldığını ve bunun para politikası kararları için önemli bir arka plan olmaya devam ettiğini vurguladı. BoE’nin enflasyon hedefine ulaşmak için sürdürülebilir bir yöntem hedefleyerek tüketici fiyatları üzerindeki etkiyi dikkatle izlediğini belirtti. Andrew Bailey, faiz artırımlarının sona erdiği ya da kaçınılmaz olarak ek faiz artırımlarına ihtiyaç olduğu yönünde bir mesaj vermiyorum faiz konusunda şu an yeterli adım atmazsak ileride daha fazlasını atmak zorunda kalırız değerlendirmesinde bulundu.
İngiltere Merkez Bankası'nın yayınladığı raporda, Birleşik Krallık'ta konut alımları için mortgage onaylarının Aralık 2022'deki 40.500'den Ocak ayında 39.600'e gerileyerek art arda beşinci aylık düşüşe işaret ettiği bildirildi. Yeniden mortgage için onaylar Aralık'ta 26.200'den Ocak'ta 25.400'e düşerek Temmuz 2012'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Aynı dönemde tüketici kredisi, bir önceki ay 0.8 milyar Sterlin'den 1.6 milyar Sterlin'e ulaştı ve Haziran 2022'den beri bireylerin en yüksek net borçlanması oldu.
JP Morgan, İngiltere ekonomisi için resesyon beklentilerini geri çekti. JP Morgan tarafından hazırlanan raporda ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde %0,5 ikinci çeyreğinde %0,6 büyümesinin beklendiği belirtildi. JP Morgan, daha önce ilk çeyrekte %0,3, ikinci çeyrekte %0,2 daralmayla ekonominin yılın ilk yarısında resesyona gireceğini öngörüyordu.
S&P Global tarafından yayınlanan rapora göre, Birleşik Krallık imalat sektöründeki faaliyet Şubat ayında arttı ancak yine de daralma bölgesinde kaldı. İngiltere S&P Global/CIPS Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ocak ayında kaydedilen 47'den yedi ayın en yüksek seviyesi olan 49.3'e yükseldi. İmalat üretimi, zayıf maliyet enflasyonu ve azalan tedarik zinciri kesintilerinin desteğiyle sekiz ay içinde ilk kez arttı ve iş duyarlılığı da iyileşti.
Nationwide House Fiyat Endeksi'ne göre, Birleşik Krallık'ta yıllık konut fiyatı artışı Şubat ayında %-1,1 kaldı. Rakam, endeksin Haziran 2020'den bu yana ilk kez negatife döndüğünü ve Kasım 2012'den bu yana en düşük yıllık büyümesini işaret ediyor. Aylık bazda mevsimsellikten arındırılmış bazda endeks %0,5 gerilerken, Kasım ayında ülkedeki ortalama konut fiyatı 257.406 £ oldu.

Goldman Sachs, ECB'den Mayıs ayı faiz artırımı beklentisini 25 baz puandan 50 baz puana çıkardı. 
ECB yönetim kurulu üyesi Villeroy, faizin yaz aylarında ya da en geç Eylül ayında tepe yapmasını istediklerini ve enflasyonu gelecek yıl sonu itibarıyla %2 hedefine indirme konusunda kararlı olduklarını söyledi.
S&P Global tarafından yayınlanan rapora göre, Euro bölgesi imalat sektöründeki büyüme Şubat ayında bir önceki aya göre hafif geriledi. Euro Bölgesi İmalat PMI, Ocak ayında kaydedilen 48,8'den düşerek ve ön tahminle uyumlu olarak 48,5 olarak açıklandı.
Almanya'da tüketici fiyatları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,7 arttı. Yıllık enflasyon oranı da Ocak ayında %8,7 olarak gerçekleşti. Şubat 2023'te enerji ve gıda fiyatları, 2022'nin aynı ayına göre sırasıyla %19,1 ve %21,8 arttı ve genel mal fiyatları %12,4 arttı. Hizmet fiyatları yıllık %4,7 artarken, kiralar %2 arttı. Aylık bazda tüketici fiyatları Şubat 2023'te %0,8 arttı.
S&P Global yayınladığı son raporunda, Almanya imalat sektörlerindeki faaliyetin Şubat ayında kötüleştiğini, Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) 46,3'e ulaşarak üç ayın en düşük değerini kaydettiğini açıkladı. Şubat ayında üretim seviyeleri artarken, raporda tedarikçi teslimat sürelerindeki hızlı iyileşmenin ve satın alma stoklarındaki düşüşün genel olarak endeksi olumsuz etkilediği belirtildi.
Almanya'da iş arayan sayısı bir önceki aya göre 4.000 arttı ve 2022'nin aynı ayına göre 192.000 artarak Şubat ayında 2.62 milyona ulaştı. 
İspanya'da Şubat ayında imalat PMI 50,7 ile 49,1 olan tahminlerin üzerinde gelerek sektörde büyümeye işaret etti. 
Fransa'da Şubat ayında imalat PMI 47,4 ile 47,9 olan tahminlerin altında açıklandı.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) yönetim kurulu üyesi Junko Nakagawa, merkez bankasının şimdilik gevşek para politikası duruşunu sürdürmeyi ve ekonomiyi destekleme ihtiyacını potansiyel risklerle dengelemeyi planladığını söyledi.
Japonya Tüketici Güven Endeksi'nin Şubat ayında bir önceki aya göre 31,0'dan hafif yükselerek ve beklentileri aşarak 31,1 olarak açıklandı.
Japonya Merkez Bankası (BoJ) yönetim kurulu üyesi Takata, %2'lik enflasyon hedefine ulaşmanın doğru yolu olarak kurumun mevcut aşırı gevşek para politikasına verdiği desteği dile getirdi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, ABD'de Stratejik Petrol Rezervindekiler hariç ticari ham petrol stokları 24 Şubat'ta sona eren haftada 1,2 milyon varil artarak 480,2 milyon varile yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!