Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily.png02.03.2022.png

Günlük Forex Bülteni

Kiev’in Düşeceği Endişeleri, Dün Küresel Piyasaları Sarstı!

Önceki gün, Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında Belarus topraklarında başlayan müzakerelerin risk alma iştahını hızla artırdığı piyasalarda, dünkü işlem gününe ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin: “Rusya ile müzakerelerde istediğimiz sonucu alamadık” yönündeki açıklamasının etkisi ile bir miktar negatif başladık. Yine, 65 km. uzunluğunda bir Rus askeri konvoyunun Kiev’e doğru hareket ettiğine yönelik uydu görüntülerine dayandırılan haberlerle de; Avrupa borsaları önderliğinde risk alma iştahında daralma görüldü. Rusya Savunma Bakanı Şoygu da: Rus ordusu hedeflerine ulaşana kadar, Ukrayna’da özel askeri operasyonlarına devam edecek şeklindeki açıklaması ile savaş durumunu  devam ettiğine yönelik sinyalleri verdi. İlerleyen saatlerde; NATO’nun ilk kez Mukabele Gücü’nü aktif hale getirmesi ve Avrupa Birliği’nin, 7 Rus bankasının Swift sisteminden çıkartılması için çalıştığına dair haber akışları da kritikti.

Avrupa Parlamentosu, özel bir kabul prosedürüyle; Ukrayna’nın, Avrupa Birliği’ne katılım başvurusunu kabul etti. Kremlin’den gelen açıklamada ise: Zelenskiy’nin, Ukrayna’nın meşru Devlet Başkanı olarak görüldüğü, ancak Putin’in, Zelenskiy ile henüz bir görüşme planı olmadığı belirtildi.

Ekonomik takvimde açıklanan İmalat PMI’larından; Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi verileri beklentilerin altında kalırken, Avrupa Merkez Bankası’na  yönelik faiz artışı beklentileri de; Rusya-Ukrayna gerginliği kaynaklı büyümenin zarar göreceği endişeleri ile 2023 başına ötelendi.

Müzakerelerin İkinci Oturumu Bugün Yapılacak, Fed Başkanı Powell’ın Para Politikası Sunumu da Kritik!

Yeni günde de; Rusya-Ukrayna meselesi kritik olacak. Sabaha karşı ABD Başkanı Biden’ın, ABD hava sahasını kapatması ve yeni yaptırımların geleceği, bugün ikinci oturumu yapılacak olan müzakerelere ve savaş ortamına dair gelişmeler; fiyatlamaları yakından ilgilendirecek. Ekonomik takvimde ise; Euro Bölgesi’nin TÜFE Rakamları, ABD’de ADP Enstitüsü’nün açıklayacağı özel sektör Tarım Dışı İstihdam Raporu ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ABD Kongresi’ne sunacağı ilk yarı yıl Para Politikası Raporu kritik olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!