Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-020223.png

Günlük Forex Bülteni

Fed, faiz oranlarını beklendiği gibi 25 baz puan artırdı. Faiz artışı Mart 2022′de başlayan süreçte sekizinci artış oldu. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada bundan sonraki faiz artırımlarının boyutunu; faiz artırımlarının şimdiye kadarki etkileri, politikanın etki ettiği gecikmeler, finansal koşullar ve ekonomideki gelişmeler gibi faktörlere göre belirleneceği açıklandı. Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun düşme sürecinin başladığını söyledi. Powell, enflasyona karşı zafer ilan etmek için erken olduğunu da sözlerine ekledi. Fed kararın ardında dün Dow Jones kapanış zilinde %0.02 artıda kapattı. Nasdaq %2,16  ve S&P 500 %1,05 yükseldi. Altın sabah saatlerinde 1957 doları test etti. EURUSD ise uzun bir aradan sonra 1.10 üzerinde işlem görmeye başladı. Bugün ECB ve BoE faiz kararları takip edilecek. Yarın ise ABD tarım dışı istihdam verileri piyasalardaki dalgalı süreci devam ettirebilir. 
ADP Ulusal İstihdam Raporuna göre ABD'de özel sektörde çalışan sayısı Ocak ayında 106 bin arttı. Rakam, beklentilerinin oldukça altında kaldı ve Aralık 2022'nin revize edilmiş 253.000 rakamından önemli ölçüde düştü. 
ABD İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayında ilk tahmine göre 0,1 puan ve bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 46,9 oldu.
ABD’de açık iş sayısı Aralık 2022'de bir önceki aya göre 572.000 artarak 11 milyon oldu. Açık iş oranı, bir önceki aya göre 0,3 puan artarak %6,7'ye yükseldi.
ISM tarafından yayınlanan raporuna göre, ABD'de imalat faaliyeti Ocak ayında yavaşladı. İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 47,4 oldu ve 48,4 olan Aralık ayına göre daha da yavaşladı.
ABD'de 30 yıl vadeli konut kredisi için ortalama faiz oranı %6,19'a gerileyerek düşüşünü 4'üncü haftaya taşıdı.
AB istatistik ofisi Eurostat'ın tahminine göre, Euro bölgesi yıllık enflasyonu Aralık ayındaki %9,2'den Ocak 2023'te %8,5'e düştü.
Eurostat'ın Çarşamba günü yayınladığı rapora göre, Euro bölgesinde işsizlik oranı Aralık ayında %6,6 oldu.
Euro bölgesi imalat sektörü Ocak ayında bir önceki aya göre daha az bir daralma kaydetti ve imalat PMI üst üste üçüncü ayda yükselişini sürdürerek 48,8 puana yükseldi. S&P Global tarafından Çarşamba günü yayınlanan nihai bir rapora göre, imalat çıktı endeksi 48,9 puanla 7 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Son verilere göre sadece Fransa, İtalya ve İrlanda imalat sektörleri büyüme kaydederken, Almanya'nın okuması tablonun en altında yer aldı.
Almanya ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluşturan imalat sektörü için S&P Global'in nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), bir önceki aya göre 47,1'den Ocak ayında 47,3'e yükseldi. Endeks son üç aydır yükseliş göstermesine rağmen halen 50'nin altında olması olumsuz bir görünüme işaret ediyor. Rapora göre, Ocak ayında azalan yeni siparişler sektör performansı üzerinde baskı oluşturmaya devam etti.
Birleşik Krallık İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Aralık 2022'deki 45,3'ten yükselerek Ocak ayında 47'ye geldi. Raporda, imalat endeksinin arka arkaya altıncı ayda bozulmaya işaret eden daralma bölgesinde kaldığı belirtildi.
Birleşik Krallık'ta ev fiyatları Ocak ayında yıllık bazda %1,1 arttı. Aralık 2022'ye kıyasla rakam %0,6 azaldı. Birleşik Krallık'ta, Ocak ayında ortalama ev fiyatı bir önceki ay kaydedilen 262.068 Sterlin'den düşerek 258.297 Sterlin oldu.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İşbirliği Bildirgesi'ne (DoC) bağlılığını yeniden teyit ederek, mevcut petrol üretim seviyelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını belirtti.
ABD'de Stratejik Petrol Rezervindekiler hariç ticari ham petrol stokları 27 Ocak'ta sona eren haftada 4,1 milyon varil artarak 452,7 milyon varile yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!