Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

Dx020222.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Tarafta, Risk İştahı Dün de Toparlandı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; Pazartesi günü risk iştahında yaşanan artışın devamı ile başladık. Son günlerde, gerek ‘Covid-19 Pandemisi’ndeki günlük vaka sayılarında görülen düşüşler, gerekse de; bölgesel Fed başkanlarının Mart ayı ve senenin tamamı için çok agresif bir sıkılaştırma politikası uygulanmaması gerektiğine dair söylemleri, geçtiğimiz hafta açıklanan Fed/FOMC kararları sonrasında bozulan piysaları toparlamaya başladı.

Ekonomik takvimde takip edilen İmalat PMI verilerinden; Almanya ve Euro Bölgesi’nin dataları beklentileri karşılayamazken, İngiltere datası öngörülerden iyi gerçekleşme gösterdi. ABD’de açıklanan İmalat PMI’larından; Markit verisi beklenti düzeyinin üzerinde gelirken, ISM verisi de geçen ayın altında kalmasına karşın; beklenti seviyesinin bir miktar üzerinde geldi.

Takvimdeki diğer önemli verilerden; Almanya’nın Aralık ayı Perakende Satış değişimleri, beklentilerden kötü performans gösterdi. Ülkenin, Ocak ayına ait İşsizlik Oranı verisi ise; yüzde 5.1 ile 2020 Mart döneminden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Keza, Euro Bölgesi’nin Aralık ayına ilişkin İşsizlik Oranı; yüzde 7.0 seviyesine gerileyerek, tüm zamanların en düşük seviyesine inmiş oldu. İngiltere’de Nationwide tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi, Ocak ayında yüzde 11.2’lik artışla son 17 yılın en yüksek artış hızına ulaştı. ABD’de açıklanan Yeni İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı(JOLTS) verisi ise; beklentilerin hayli üzerinde geldi.

Avrupa Merkez Bankası’nın, Perşembe günü yapacağı Para Politikası toplantısına dair öngörüler de uluslararası yatırım kuruluşları tarafından açıklanırken; Almanya’nın 2 yıllık tahvil faizi, 2015’den bu yana ilk kez ECB’nin mevduat faiz oranının(yüxde eksi 0.50) üzerine çıktı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, dün yaptığı açıklamalarda: “Mart ayında 25 Baz Puanlık bir faiz artırımını destekliyorum. Fed, eğrinin gerisinde değil; ancak enflasyonu kontrol altında tutmaya çalışmak için hızlı hareket etmeli. Bilanço küçültme, Fed’in bunu en son yaptığından daha hızlı ve dik olacak” dedi.

St.Louis Fed Başkanı James Bullard ise: Fed’in, Mart ayından başlayarak art arda 3 faiz artırımı yapmasını beklediğini deklare etti. Bullard, “50 Baz Puanlık artırımın şuan bize faydalı olacağını düşünmüyorum” şeklindeki ifadesi ile agresif faiz artışlarına karşı olduğunun mesajını da vermiş oldu.

ABD’de dün açıklanan önemli şirket bilançolarında; Google’ın çatı şirketi Alpabet’in 4.Çeyrek cirosu, beklentilerin üzerinde geldi. Şirketin kârı da, geçen yıl ki rakamın hayli üzerine çıktı.

Diğer yandan, ABD’nin Ulusal Borcu; tarihte ilk defa 30 Trilyon Dolar seviyesini aştı. Borç seviyesi, gerek ülkenin kreditörlere verdiği faiz açısından, gerekse de kredi notu açısından önem arz etmekte.

OPEC+ Ortak İzleme Komitesi’nden dün yapılan açıklamada: Üyelerin 2021 Aralık ayındaki toplam petrol üretiminin, öngörülen üretim rakamının  824 Bin varil/gün altında kaldığı belirtildi. Aynı dönemdeki arz kısıntılarına uyum oranı ise yüzde 122 oldu.

İstanbul’da Yıllık Enflasyon, Son 19 Yılın En Yükseğinde!

Yurt içi tarafta, TL’yi Özendirme Paketi kapsamında yeni paketler devreye girmeye devam ediyor. Bu kapsamda, resmi gazetede yayımlanan tebliğ ile yurt dışında yerleşik vatandaşların; Dolar, Euro ve Sterlin cinsinden döviz tevdiat hesapları ve katılım fonu hesabı bakiyelerinin, kur korumalı TL mevduat ve katılım fonlarına dönüşünü desteklemek için 3, 6, 9 ve 12 aylık vadelerde paketler oluşturuldu.

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan İmalat PMI’ı, geçtiğimiz aya göre gerileme gösterdi. 50.50 seviyesinde açıklanan veri, böylece son 8 ayın en kötü rakamına işaret etti.

İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan; İstanbul’a ait Ocak ayının enflasyon oranı yüzde 13.78 oldu. Bu rakamla beraber; yıllık enflasyon yüzde 50.91 seviyesine çıkarak, son 19 yılın zirvesine ulaştı.

Bugün ABD Tarafında, ADP’nin Açıklayacağı; Özel Sektör TDİ Verisi Kritik Olacak!

Yeni günde de; bölgesel Fed başkanları ve FOMC yönetim kurulu üyelerinden gelebilecek açıklamalar önemli olacak. Ayrıca; Rusya-Ukrayna gerilimi ve Pandemiye dair gelişmeleri de dikkatle izlemede olacağız.

Veri takviminde ise; Euro Bölgesi’nin Ocak ayı TÜFE rakamları ve ABD’nin Ocak ayı ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Raporu tkip edilecek.  API haftalık ham petrol stok verisiyle güne başlayan petrol yatırımcıları açısından ise; Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı haftalık ham petrol stokları ve ABD üretim rakamlarının yanı sıra,  bugün yapılacak olan OPEC ve OPEC+ toplantılarından çıkacak sonuçlar da oldukça kritik olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!