Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD-021122.png

Günlük Forex Bülteni

New York borsası günü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, %0,24 azalışla 32.653 puana geriledi. S&P 500 endeksi %0,41 azalarak 3.856 puana ve Nasdaq endeksi %0,89 kayıpla 10.890 puana indi. Fed’in tüm dünyada borçlanma maliyetlerine etkisi olan federal fon faizlerini, 75 baz puan artırması ve %3,75- %4,00 aralığına çekmesi bekleniyor. Kasım toplantısından sonra faiz artış hızını düşüreceğine dair beklentiyle dolar endeksi 111.50’nin altına inerken, altın ve gümüş fiyatları ise faiz artışlarının yavaşlayacağına ilişkin beklentilerle yükseliyor. Fed’in bu gece açıklayacağı faiz kararını sonrasında piyasalarda hareketlilik artabilir.

İngiltere Merkez Bankası, niceliksel sıkılaştırma sürecinin başlangıcında Salı günü 750 milyon sterlin değerinde Birleşik Krallık devlet tahvili sattığını açıkladı. 7 ila 20 yıl arasında kalan vadeye sahip tahvillerin satışını içerecek bir sonraki hamle 7 Kasım'da yapılacak. BoE, tahvil varlıklarını 12 ayda 80 milyar sterlin azaltma planının bir parçası olarak, Kasım ve Aralık aylarında sekiz müzayedede 6 milyar sterlin satmayı hedefliyor. Hareket, küresel mali kriz ve pandemi yoluyla ekonomiyi desteklemeye yardımcı olan QE programını tersine çevirmeyi amaçlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iş ilanları Eylül ayında bir önceki aya göre artarak 437.000 artarak 10,7 milyona ulaştı. İş bulma oranı, aylık bazda %6,5'te neredeyse değişmeden kaldı. ABD’de açıklanan JOLTS istihdam verisi, mevcut pozisyonların sayısının bir önceki ay revize edilen 10,3 milyondan Eylül ayında 10,7 milyona yükseldiğini gösterdi. S&P 500 verilerin ardından negatife döndü ve Hazine getirileri düşüşü sonlandırdı. Açık pozisyonlardaki en büyük artışlar konaklama ve yemek hizmetleri, sağlık ve ulaşım, depolama ve kamu hizmetlerinde gerçekleşti. Yaklaşık 4,1 milyon Amerikalı, bir ay öncesine göre çok az bir değişiklikle Eylül ayında işini bıraktı. Gönüllü olarak işten ayrılanların toplam istihdam içindeki payının bir ölçüsü olan bırakma oranı, %2,7'de tutuldu. İşe alımlar bir ay önceki 6,3 milyondan 6,1 milyona düştü.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) raporuna göre, ABD imalat sektörü faaliyeti önceki aya göre daha yavaş bir hızda olsa da Ekim ayında arttı. ISM'nin İmalat PMI endeksi Ekim'de 50,2 ile Eylül ayına göre 0,7 puan geriledi ancak sektör yine de arka arkaya 29 aydır genişleme bölgesinde kalmaya devam etti. Yeni Siparişler Endeksi 2,1 puan artarak 49,2'ye yükselirken, Üretim Endeksi 1,7 puan artarak 52,3'e ulaştı. İstihdam Endeksi 1,3 puan artarak 50'ye yükseldi.

ABD imalat faaliyeti Ekim ayında daha zayıf bir hızda büyüdü. S&P Global tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, ABD imalat satın alma yöneticileri endeksi Ekim ayında 50.4'e ulaştı. Rakam, geçen ayın 52.0 okumasından hafif bir düşüşe işaret ediyor. Bununla birlikte, bu sektördeki büyüme genişlemesi baskı altında kalmaya devam etti.

ABD inşaat harcamaları Eylül'de %0,2 azaldı. ABD Sayım Bürosu’nun yayınladığı raporda, ABD'deki inşaat harcamalarının Eylül ayında 1.811,1 milyar $ olarak gerçekleştiğini ve Ağustos ayındaki revize seviyeye göre %0,2 düştüğünü belirtti. Yıllık düzeyde, rakam %10,9 arttı.

İngiltere imalat PMI Ekim'de daha da düştü. S&P Global raporunda, Birleşik Krallık'ın imalat PMI endeksi Ekim ayında 46.2'ye düşerek önceki ayın 48.4 okumasından daha fazla yavaşla olduğuna işaret etti. Rakam, 29 ayın en düşük seviyesine ulaştığı için nötr 50'nin altında daralma bölgesinde kalmaya devam ediyor. Raporda, Ekim ayında iş iyimserliği, "zayıf talep, durgunluk korkuları, enflasyonist baskılar ve artan belirsizlik" nedeniyle güvenin düşmesiyle iki buçuk yılın en düşük seviyesine gerilediği belirtildi. 

Mortgage kredi kuruluşu Nationwide Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere'de konut fiyatlarının geçen ay Temmuz 2021'den bu yana ilk aylık düşüşünü kaydettiğini belirtti. Nationwide Building Society, konut fiyatlarının Eylül ayında değişmedikten sonra Ekim ayında %0,9 düştüğünü, ancak bir önceki yıla göre %7,2 daha yüksek olduğunu ve Eylül ayındaki yıllık %9,5 artıştan yavaşladığını belirtti. Nationwide baş ekonomisti Robert Gardner, "Piyasa, piyasa faiz oranlarında keskin bir artışa yol açan mini-Bütçeyi izleyen kargaşadan şüphesiz etkilendi." değerlendirmesinde bulundu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!