Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD-Daily-020123.png

Günlük Forex Bülteni

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı, küresel ekonominin üçte birinin bu yıl resesyona gireceği konusunda uyardı. Kristalina Georgieva, ABD, AB ve Çin ekonomilerinin yavaşladığını gördüğü için 2023'ün geçen yıldan daha zor olacağını söyledi. Ukrayna'daki savaş, artan fiyatlar, yüksek faiz oranları ve Çin'de salgının yayılması küresel ekonomiye baskı yaptığını belirtti. Ekim ayında IMF, 2023 için küresel ekonomik büyüme görünümünü düşürmüştü. Georgieva, Pekin'in büyümesinin 40 yıl sonra ilk kez 2022'de büyük olasılıkla küresel büyüme seviyelerinde veya altında olacağını belirtti. 
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu kontrol altına almak ve %2 hedef aralığına indirmek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini yineledi. Cumartesi günü yayınlanan bir röportajda Lagarde, Euro bölgesindeki resesyonun 2023'te %0,5 büyüme ve 2024 ve 2025'te önceki büyüme oranlarına dönüş ile kısa ömürlü ve sığ olmasının beklendiğini belirtti. Enflasyonist beklentilerin kontrolden çıkmasını önlemek ve ücretlerin enflasyona katkı yapmadığına dikkat etmek gerektiğini kaydeden Lagarde, enflasyonun ekonomiye yerleşmesine izin vermenin daha kötü olacağı için bu sürecin önemini vurguladı.
Almanya Maliye Bakanı Lindner, ülkede enflasyonun 2023 yılında %7 seviyelerine gerilemesinin öngördüklerini; 2024 yılında da düşüşün süreceğini tahmin ettiklerini söyledi. Avrupa'da yüksek enerji fiyatlarının yeni normal haline geleceğini belirten bakan, "Enflasyonu düşürmek hem Alman hükümetinin hem de ECB'nin en büyük önceliği olmalı. Enflasyon hedefi %2 seviyesinde kalmaya devam edecek" şeklinde konuştu.
Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık ayında daralma bölgesine girdi. NBS tarafından derlenen veriler, sektördeki genel üretim düşüşüne işaret eden nötr 50'nin altında, manşet rakamını 47,0 olarak gösterdi ve rakam geçen ayki 48,0'a göre daha da düştü. Buna ek olarak, bu aya ait resmi imalat dışı PMI 41,6 oldu.
Baker Hughes'un Cuma günü açıkladığı haftalık sondaj kulesi sayısına göre, ABD'deki sondaj kulesi sayısı 30 Aralık'ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre 1 azalarak 621 oldu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!