Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-190822.png

Günlük Forex Bülteni

Bu hafta tüm gözler FED’in faiz oranlarına ilişkin merakla beklenen kararında olacak. Piyasa beklentileri, FED üyelerinin %82 olasılıkla 75 baz puanlık faiz artışı yapması yönünde oluşmuş durumda. Perşeme günü yapılacak olan Japonya Merkez Bankası, FED ve TCMB toplantıları izlenecek.
 Küresel ekonominin resesyona girebileceği yönündeki endişeleri devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başlıca borsalar Cuma gününü düşüşle kapattı. Dow Jones kapanışta %0,45 puan düşerken, Nasdaq %0,90 geriledi. S&P 500 endeksi, FedEx’in %21,40 oranında değer kaybederek endeksi aşağı çekmesiyle %0,72 geriledi. Dow Taşımacılık Endeksi de Cuma günkü işlemlerde %5'ten fazla düştü ve FedEx’in rakibi UPS hisselerin de yaklaşık %5 düştü.
 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel piyasaları istikrara kavuşturmak için Rus petrolüne fiyat sınırı uygulamasına verdiği desteği yineledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Hazine Bakanı Janet Yellen’ın İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng ile yaptığı görüşmede, Rusya’nın petrolden elde ettiği gelirlerin azaltılması ve küresel enerji fiyatlarında istikrar sağlanması için Rus petrolüne tavan sınır getirilmesi gerektiği hususunda görüşüldüğü belirtildi. Bakan ayrıca Ukrayna’nın kısa vadeli ekonomik yardım ihtiyaçlarının karşılanmasının ve Ukrayna’nın gelecekteki toparlanma ve yeniden yapılanma sürecine yönelik kapsayıcı bir uluslararası çabayı desteklemek üzere birlikte çalışmanın önemini de dile getirdi.
 Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Avrupa’daki enerji kriziyle herhangi bir ilgisi olmadığını ve Kuzey Akım 2 boru hattının açılmasını engelleyen yaptırımları kaldırması gerektiğini söyledi.
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin doğalgaz ithalatının dörtte birini ruble olarak ödeyeceğini söyledi. Putin, Rus şirketlerinin “ürünlerimizi Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerinin sinyallerini aldıklarını” da belirtti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna ile tahıl ihracat anlaşması müzakerelerine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.
 Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) liderleri ülkeler arasındaki ticarette ulusal para birimlerinin kullanımını artırmak için adımlar atılmasına karar verdiler.
 Rusya merkez bankası, faiz oranını %7,5'e indirdi ve faiz indirim döngüsünün yakında sonlandırabilecek olduğunu belirtti.
 Avrupa borsaları, Euro bölgesindeki enflasyon verisinin ardından Cuma gününü düşüşle kapattı. Euro bölgesi enflasyonu enerji ve gıda fiyatlarındaki artışla %9,1 olarak açıklandı. Euro kullanan 19 ülkede tüketici fiyat enflasyonu aylık %0,6 ve yıllık bazda %9,1 artarak 1999’dan bu yana en yüksek seviye çıktı. Avrupa Birliği’nde ise yıllık enflasyon Ağustos’ta %10,1 olarak gerçekleşti.
 Birleşik Krallık’ta Ağustos ayında perakende satış hacimleri bir önceki aya göre %1.6 azaldı. Otomotiv yakıtı satışları %1.7 ve gıda satışları %0.8 düştü. Sterlin, ABD doları karşısında 37 yılın en düşük seviyesi olan 1,14 altına sarktı.
 Michigan Üniversitesi tarafından yayınlanan ön rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde Tüketici Duyarlılık Endeksi Eylül ayında aylık %2,2 artarak 59,5 puana yükseldi. Uzun vadeli enflasyon için tüketici beklentileri Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
 Çin merkez bankası Pazartesi günü 14 günlük ters repo borçlanma maliyetini düşürdü ve çeyrek sonuna doğru artan talebi karşılamak için nakit döngüsünü hızlandırdı. Çin'in Yuan’ı, iki yıldan fazla bir süredir ilk kez ABD doları karşısında 7.00 psikolojik eşiğini aştı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!