Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-190722.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
 Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkesinin Avrupa'ya enerji tedariki konusunda Almanya ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.
 Reuters'in haberine göre Gazprom Avrupalı en az bir büyük müşterisine "mücbir sebep" bildirdi. Buna göre şirket elinde olmayan "olağanüstü" koşullardan dolayı gaz tedarikini sağlayamayacak.
 Azerbaycan'da temaslarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, doğalgaz tedariki konusunda paylaşımda bulunarak birkaç yılda tedariki ikiye katlamak istediklerini açıkladı.
 Uluslararası Enerji Ajansı, Avrupa'nın kış mevsiminden önce gaz tüketimini azaltmak için acil adımlar atması gerektiği konusunda uyardı ve hükümetleri klima kullanımını sınırlamaya ve en soğuk aylarda sanayiye gaz açık artırma veya tayınlamaya başlamaya çağırdı. IEA başkanı Fatih Birol yaptığı açıklamada, Rus arzındaki kesintilerin Avrupa'nın şimdiye kadarki çabalarının yetersiz kaldığı anlamına geldiğini söyledi ve hükümetleri önümüzdeki üç ay boyunca gaz depolama tesislerini doldurma çabalarıyla "geri kalan her günü değerlendirmeye" çağırdı.
 Fransa ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), enerji alanında kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzaladığı bildirildi.
 "Bu hafta Odessa ve diğer limanlar üzerindeki blokajın kaldırılması için bir anlaşmaya varılacağını umuyorum." diyen Josep Borrell, Rusya'ya yaptırımların da ele alınacağını, bazı AB liderlerinin yaptırımları hata olarak gördüğünü kaydetti. Borell, yaptırımlardan vazgeçilmeyeceğini de söyledi.
 Çin'in ertelenen konut projelerinde mortgage ödemelerini cezasız olarak ötelemeyi planladığı belirtildi.
 Dünyada Kovid-19 vakalarının son 5 haftadır yeniden yükselişe geçtiği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yayımladığı haftalık rapora göre, geçen hafta dünya genelinde 5,7 milyon Kovid-19 vakası tespit edilirken vaka sayısı önceki haftaya göre yüzde 6 arttı.
 Uluslararası Para Fonu (IMF) yeni küresel görünüm raporunda kayda değer bir revizyon gerçekleştirmeye hazırlanıyor. IMF Strateji, Politika ve İnceleme Direktörü Ceyla Pazarbaşıoğlu, “Artan gıda ve enerji fiyatları, gelişmekte olan pazarlara sermaye akışının yavaşlaması, devam eden pandemi ve Çin’deki yavaşlama, politika yapıcılar için işi ‘çok daha zorlu’ hale getiriyor" dedi.
 İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Michael Saunders, meslektaşlarının çoğuna göre daha büyük bir faiz artırımına destek verdiğini ve faiz oranının gelecek yıl içinde yüzde 2 veya daha üzerine çıkabileceğini söyledi.
 ABD'nin büyük bankalarından Bank of America ve Goldman Sachs'ın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği net kar geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş kaydetti.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!