Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD190422.png

Günlük Forex Bülteni

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın Oldukça Şahin Açıklamalarının da Desteğiyle; DXY, 2020 Mart Ayından Bu Yana En Yüksek Seviyelerinde!

Yeni haftanın ilk işlem gününe, Çin’den gelen kritik veri ve haber akışları ile başladık. Sabaha karşı ülkede açıklanan; 1.Çeyrek büyüme, Mart ayı Sanayi Üretimi ve Sabit Varlık Yatırımı verileri beklentilere nazaran iyi gerçekleşmeler gösterirken,Covid-19 tedbirlerini gevşetmeye çalışan ülkenin en büyük nüfuslu kentlerinden Shanghai(Şangay)’de; son karantinalarda ilk kez ölüm rapor edilmesi ile verilere dair pozitiflik sınırlı kaldı.

Avrupa kanadında Paskalya tatilleri devam ederken, dikkatler yine; Rusya-Ukrayna gerilimi ve majör merkez bankalarından gelebilecek mesajlardaydı. Kremlin’den gelen açıklamada: Barış müzakerelerindeki eğilimin geçmişte daha iyi olabileceği vurgulanırken, bu kapsamda Ukrayna’nın da; üzerinde anlaşmaya varılan konulardaki tutumunu sürekli değiştirdiği iddia edildi.

Bir yandan, bilanço döneminin başlaması ile gözler şirketlerden gelecek mali tablolara da çevrilirken, dün Bank of America’dan gelen finansallarda; geçen yıl 7 Milyar 560 Milyon Dolar olan 1.Çeyreğin net kârı, 6 Milyar 600 Milyon Dolar’a geriledi.  Diğer taraftan da, Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada: Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel ekonomiye dair büyüme tahmini, Ocak ayındaki yüzde 4.1 seviyesinden yüzde 3.2 düzeyine çekildiği belirtildi.

Akşam saatlerinde ise, Fed’in en şahin üyelerinden St.Louis Fed Başkanı James Bullard’dan gelen oldukça şahin açıklamalar risk iştahını baltaladı. Bullard: Bilanço küçültmenin Mayıs toplantısında başlamasını umduğunu, sene sonuna kadar Fed fonlama faizini yüzde 3.5 seviyesine ulaşmayı denemeleri gerektiğini(fonlama faizinin yüzde 3.5’e ulaşması gerektiğini savunuyor) ve temel durumda FOMC toplantılarında 50 Bp’dan fazla artırım beklenmemekle birlikte, kendisinin 75 Bp’lık artırımı da göz ardı etmeyeceğini söyledi. Bullard’ın bu söylemleri sonrasında, ABD Doları güçlenmeye devam ederken; bu kapsamda, Dolar Endeksi de(DXY) Pandemi’nin başından bu yana ilk kez 101 seviyesini test etti.  

Yurt içi tarafta ise, TCMB’den gelen verilerde; Türkiye’nin Uluslararası Yatırım Pozisyonu’nun Şubat ayında, yurt dışı varlıklar için; 1,8 Milyar Dolar artış gösterdiği, buna karşın yükümlülükler için ise 12,5 Milyar Dolar azalış gösterdiği görüldü. TÜİK tarafından açıklanan verilerde ise; Şubat ayında Konut Satışları, yıllık bazda yüzde 96.4 ile rekor kırdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen ihalelerde ise; 10 yıllık TÜFE’ye endeksli 6 ayda sıfır reel kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracında, 13,2 Milyar TL’lik talebe karşın; 7 Milyar 610 Milyon TL’lik net satış gerçekleşti. İhaledeki reel bileşik faizin ise; yüzde -2.35(eksi) seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Jeopolitik Meseleler ve Majör Merkez Bankaları; Fiyatlamalara Yön Vermeye Devam Edecek!

Rusya-Ukrayna gerilimine dair haber akışlarının ve özellikle Asya’da yayılan Covid-19 vaka sayılarının yine önem arz edeceği yeni günde, ayrıca; IMF Bahar Toplantıları ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, ekonomik veriler ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamalar da kritik olacak.

 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!