Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily191222.png

Günlük Forex Bülteni

Amerika Birleşik Devletleri İmalat PMI Endeksi Kasım ayındaki 47,7'den Aralık ayında 46,2'ye geldi. Sonuç, 31 aydaki en düşük rakamı temsil ediyor. ABD hisse senetleri Cuma gününü düşüşle kapattı. Rapora göre, hem imalatçılar hem de hizmetler, zayıflayan talep, enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle üretimde daha fazla düşüş gördü. ABD Bileşik PMI Çıktı Endeksi Aralık ayında 1,8 endeks puanı düşerek 44,6'ya gerilerken, ABD Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi 2022'nin son ayında 44,4 oldu. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,85 düşüşle 32.920 puana gerilerken, S&P 500 %1,11 düşüşle 3,852 Nasdaq Composite %0,97 düşüşle 10.705 düzeyine geriledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Cuma günü yaptığı açıklamada, son enflasyon haberlerini memnuniyetle karşıladığını ancak politikanın nereye gitmesi gerektiği konusundaki görüşünü değiştirmek için yeterli olmadığını söyledi.

Deutsche Bundesbank'ın tahminlerine göre Almanya ekonomisi, enerji krizine rağmen kış mevsiminde ciddi bir durgunluk yaşamayacak. Bundesbank, artan enerji maliyetlerini Alman ekonomisinin azalan büyümesinde temel etmen olacağını aktardı. Bundesbank Başkanı Joachim Nagel ekonomik aktivitenin daralacağını, 2023'ün 2. yarısından itibaren ise, kademeli toparlanma beklediklerini belirterek "Üretim kapasitesinin 2025'te normale dönmesini bekliyoruz. Ancak tahminler üzerinde hâlâ yüksek belirsizlik var" değerlendirmesini yaptı.

S&P Global'in ön raporuna göre, hem hizmetler hem de imalat iş aktivitesini hesaplayan Euro Bölgesi Bileşik PMI Endeksi, Aralık ayında hafifçe toparlanarak 48,8 oldu ve geçen ayki okumasına göre 1 puan iyileşti. Euro Bölgesi İmalat PMI Faaliyeti aylık bazda 0,7 puan artarak üç ayın en yüksek seviyesi olan 47,8'e ulaşırken, Euro Bölgesi Hizmetler PMI Faaliyet Endeksi 49,1 ile dört ayın en yüksek seviyesini gördü.

Euro bölgesindeki yıllık enflasyon oranı Kasım ayında bir önceki aya göre 0,5 puan düşerek %10,1 olarak gerçekleşti. Enerji %34,9 ile Avro Bölgesi'nde toplam enflasyona en yüksek katkıyı yaptı. Gıda, alkol ve tütün enflasyonu %13,6, hizmet enflasyonu ise %4,2 olarak gerçekleşti. Enerji dışı sanayi malları enflasyonu ise Kasım ayında %6,1'e ulaştı. Avrupa Birliği ülkeleri arasında Kasım ayında en yüksek enflasyon %23,1 ile Macaristan'da, en düşük enflasyon ise %6,7 ile İspanya'da kaydedildi.

İngiltere'de perakende satışlar Kasım'da yüzde 0,4 düştü. Yıllık bazda ise rakam %5,9 azaldı. Aylık bazda, mağaza dışı perakendecilik %2,8 azaldı. Gıda dışı mağaza satışları %0,6 düştü. Gıda mağazalarında ise satışlar %0,9 arttı. Otomotiv yakıtı satışları ise %1,7 azaldı.

İngiltere Bileşik PMI Endeksi, büyümeyi ifade eden 50 eşiğinin altında kalmasına rağmen Kasım ayında 48,2'den 49,0'a yükseldi. Hizmetler sektörü PMI, Kasım ayında 48,8'den 50,0'a yükseldi. İmalat PMI ise Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesi olan 46,5'ten 44,7'ye geriledi. S&P Global ekonomisti Chris Williamson "Aralık verileri İngiltere'nin resesyona girme olasılığını artırıyor ve Eylül'e kadar olan üç ayda görülen %0,2'lik düşüşün ardından dördüncü çeyrekte %0,3'lük bir GSYİH daralmasına işaret ediyor" dedi.

Rusya Merkez Bankası, üst üste ikinci toplantısında ana faiz oranını %7,5′te tuttu, ancak enflasyonist risklerin arttığına dikkat çekti. Rusya Merkez Bankası, Rus ekonomisi için dış ortamın “zorlayıcı” olmaya devam ettiğini ve “ekonomik faaliyeti önemli ölçüde kısıtladığını” söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!