Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-191022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de şirketlerinin beklenenden iyi gelen 3'üncü çeyrek finansal sonuçlarının etkisiyle borsalar günü yükselişle tamamladı. S&P 500 endeksi %1,14 kazançla 3719 puana ve Nasdaq endeksi %0,90 artarak 10.772 puana yükseldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, Biden'ın Stratejik Petrol Rezervi'nden petrol arzına devam edileceği beklentileriyle geriliyor. Başkan Joe Biden Çarşamba günü Stratejik Petrol Rezervi'nden 10 milyon ila 15 milyon varil arasında ek bir ham petrol satışının yapılacağını duyurması bekleniyor. Beyaz Saray, bu yıl yaklaşık 180 milyon varil olacağını açıkladığı petrol arzının toplamın 165 milyon varilini serbest bıraktı. Çarşamba günü ek 10 milyon ila 15 milyon varillik bir duyuru daha yapılması bekleniyor. ABD Başkanı Biden'in bugün benzin fiyatlarını düşürme konusunda açıklayacağı plan petrol piyasalarında yakından izlenecek.

Mineapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in faiz artırımlarını durdurmasına destek vermeden önce çekirdek enflasyonun tepe yaptığı konusunda ikna edici kanıtlar görülmesi gerektiğini söyledi.

ABD'de sanayi üretimi Eylül ayında aylık bazda %0,4 çeyreklik bazda %2,9 arttı. Kapasite kullanımı Eylül ayında %0,2 artarak %80,3'e yükselerek, uzun vadeli (1972-2021) ortalamasının 0,7 puanı üzerinde açıklandı. Eylül ayındaki toplam sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,3 artış gerçekleşti.

ZEW tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki altı aylık süreçte Almanya gayri safi yurtiçi hasılasının düşme olasılığı önemli ölçüde yükseldi. Almanya ZEW ekonomik güven endeksi, Ekim ayı anketine göre 2,7 puan artarak -59,2 puan değerine ulaştı. Bununla birlikte, Almanya'daki ekonomik durum endeksi gerilemeye devam etti ve önceki aya göre 11.7 puan düşerek -72,2 puana geriledi. Veriler genel olarak, ekonomik görünüm yeniden kötüleştiğini gösteriyor. Euro Bölgesi ekonomik gelişimine ilişkin güven endeksi ise Ekim ayında 1,0 puan artarak -59,7 puana yükseldi. Euro Bölgesi ekonomik durum göstergesi ise bir önceki aya göre 11,7 puan gerileyerek -70.6 puana çok sert bir düşüş kaydetti. 

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, artan faiz oranları nedeniyle Bundesbank’ın zararla karşı karşıya kalabileceğini ancak yıllardan bu yana oluşturmakta oldukları risk karşılıklarının bu zararı şu an için kapatabilecek durumda olduğunu söyledi.

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Seiji Adachi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının aşırı gevşek para politikasından çıkması için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Ağustos ayına ilişkin konut fiyat endeksine göre fiyatlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 185 arttı. İstanbul'da ise konut fiyatları aynı dönemde yüzde 211 arttı. Ağustos itibariyle İstanbul'da birim metrekare fiyatı 24 bin 533 TL'ye çıktı.

ABD Ulusal Konut İnşaatçıları Birliği (NAHB)/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi 8 puan düşerek 38'e geriledi. Rapora göre, mevcut satış koşulları 9 puan azalarak 45'e gerilerken, altı aya ilişkin satış beklentileri 11 puan düşüşle 35'e geriledi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) devlet tahvili satışına 1 Kasım'da başlayacak. BoE, önümüzdeki ayın başından itibaren 80 milyar sterlinlik İngiliz devlet tahvilinin satışına başlamasına karar verildiğini bildirdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!