Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX190122.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Tahvil Faizlerindeki Yükselişin Yanı Sıra; Rusya-Ukrayna Gerginliği de Piyasaları Vurdu!

Önceki gün Martin Luther King günü nedeniyle tatil olan ABD piyasaları dün açıldı. Açılış öncesinde future fiyatlamalarla başlayan hareketin gün içinde devamı ile ABD tahvil faizleri hızla yükseldi. 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 1 seviyesini aşarak, 2020 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 1.06 seviyesine kadar geldi. 10 yılllık tahvil faizleri de yüzde 1.88 ie son 2 yılın en yüksek seviyesini test etti. Gerek FED’den beklenen hızlı sıkılaştırma(Mart ayında 25 Baz Puan artırım ihtimali fiyatlanırken, son günlerde bunun 50 Baz Puan olması gerektiğine dair bazı iş insanlarından gelen açıklamalar izleniyor), gerekse Omicron varyantı kaynaklı Covid-19 Pandemisinin yayılımının devam etmesi ile arz/tedarik sıkıntılarının baş gösterebileceği varsayımı ile enflasyon oranlarının daha yüksek seviyelerini görebilme ihtimali; tahvillere satım getirken, haliyle tahvillerin faiz oranlarını yükseltmekte(ana para ve faiz arasında ters ilişki vardır; tahvile satış gelip fiyatı düştüğünde, faizi yükselir). Dün de, bu kapsamda görülen yükselişler; ABD teknoloji hisselerinden başlayarak tüm Dünya borsalarını baskı altına aldı.

Diğer yandan, ABD tahvil faizlerindeki yükseliş piyasaları tedrigin ederken, ABD ve Rusya arasında yapılan Ukrayna görüşmelerinin sonuçsuz kalması sonrasında; Ukrayna’ya, İngiltere’den tank savar silahı, Kanada’dan özel harekat askeri gönderilmesi, jeopolitik risk artışını tetikledi. Rusya, öncelikle Ukrayna’daki Büyükelçilik binasını boşaltırken, ilerleyen saatlerde; Rusya ve Belarus askerlerinin tatbikat yaptığı ve Rus askerlerin Belarus-Ukrayna sınırında konuşlanmaya başladığı haberleri ile piyasalarda tedirginlik arttı.  ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı görüşmede: Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik taahhütlerinin sarsılmaz olduğunu tekrar etti. Ancak, akşam saatlerinde Rus askerlerinin Ukrayna sınırına doğru sevk edilmesi sonrasında korkutan açıklama Beyaz Saray Sözcüsü Psaki’den geldi: “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız!”

Diğer önemli gelişmelere bakacak olursak, bilanço döneminin açılması ile dün dikkatler ABD’nin önde gelen şirketlerine çevrilmiş durumda. Dün de, Goldman Sachs’ın bilançosu takip edildi . Bankanın gelir ve kâr rakamlarının beklentilerin hayli altında kalması; hem kendi hisselerini, hem de tahvil faizleri ve Ukrayna-Rusya gerilimi ile baskı altında kalan ABD borsalarına ekstra satış getirdi.

 Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, BOJ’un Para Politikası toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda: "Para politikasından çıkışı veya politikanın normalleştirilmesini tartışacak bir durumda değiliz. Enflasyon yüzde 2 hedefine ulaşana kadar gevşek para politikasını devam ettirme taahhüdümüze bağlıyız" diye konuştu.

Dün, küresel ekonomik takvimde takip edilen verilerden; Japonya Kasım ayı Sanayi Üretimi verisi, öncü datanın ve aynı orandaki beklentinin bir miktar altında kaldı. İngiltere’de Aralık ayının İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Kasım ayının İşsizlik Oranı, beklentilerden iyi gerçekleşme gösterdi. ZEW tarafından açıklanan Almanya Mevcut Koşullar Endeksi beklentinin altında kalırken, Almanya ve Euro Bölgesi’nin Ekonomik Hissiyat Endeksleri öngörülerin üzerinde gerçekleşmeler gösterdi. ABD’den gelen New York Empire State İmalat Endeksi ise beklentinin hayli altında açıklandı.

Önceki gün, Yemenli Husilerin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik düzenlediği saldırı sonrasında 2014 Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerini gören petrol fiyatları için; dün de OPEC aylık raporu takip edidi. Raporda, Aralık ayı petrol üretiminin günlük 170 Bin varil artışla 27 Milyon 880 Bin varil olduğu belirtildi. 2022 yılına dair öngörülerde; petrol talebi artış beklentisi değiştirilmezken, Omicron varyantının senenin ilk yarısında talep üzerinde etkili olmasının beklendiği, buna karşın merkez bankalarının politika kararlarının ekonomik büyüme(doğal olarak petrol talebi büyümesi) üzerinde etkileyici olmasının beklenmediği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aceleci Olmadan Kur da, Faiz de Düşecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrasında basın mensuplarına dün yaptığı açıklamalarda: "Faizde düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan, Türkiye'nin Net Uluslararası Yatırım Pozisyonu; Kasım ayında 220,4 Milyar Dolar açık verdi. Yine, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan veride, Kasım ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi; yıllık bazda yüzde 50,5 ile yeni rekor seviyeye yükseldi.

Tahvil Faizleri ve Rusya-Ukrayna Gerginliği, Bugün de Gündemin En Üst Sıralarında Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takvimininde; İngiltere’den Aralık ayı enflasyon oranları, Almanya’dan Tüketici Fiyat Endeksi, ABD’den İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri önemli olacak.

Ayrıca, küresel çapta; majör merkez bankalarının yaklaşan para politikası toplantılarına yönelik öngörüler, Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, tahvil faizlerindeki hareketler, 4.Çeyrek bilançoları ve Rusya-Ukrayna gerilimi gibi kritik konuları da gün boyunca izleyeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!