Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-180822.png

Günlük Forex Bülteni

 ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, enflasyonun düştüğüne dair hiçbir kanıt olmadığı ve enflasyon "önemli ölçüde" düşene kadar faiz artırımına devam edileceği belirtildi.
 ABD'de perakende satışlar Temmuz ayında akaryakıt ve araç satışlarındaki düşüşe rağmen bir önceki aya göre değişim göstermedi. Satışların Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 artması bekleniyordu.
 ABD yönetimi, Çin ile gerilimin yüksek olduğu bir dönemde Pekin yönetimiyle egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan ile yeni ticaret girişimi kapsamında resmi görüşmelere başlanacağını duyurdu.
 İngiltere'de enflasyon Temmuz ayında yüzde 10,1 ile 40 yılın zirvesini yeniledi. Çekirdek enflasyon da Temmuz'da yüzde 6,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.
 Euro Bölgesi ekonomisi Nisan-Haziran döneminde yüzde 0,6 ile tahminlerin altında büyüdü.
 Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) yeni Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais talebin güçlü seyretmesi nedeniyle bu yıl petrol arzında sıkışıklık olabileceği uyarısı yaptı
 Uluslararası Para Fonu (IMF), Suudi Arabistan ekonomisinin bu yıl yüzde 7,6, gelecek yıl ise yüzde 3,7 büyüyeceği tahmininde bulundu.
 Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Ukrayna'nın geçtiğimiz hafta dış borcunu yeniden yapılandırması sonrasında kredi notunu "Sınırlı Temerrüt-RD" seviyesinden "CC"ye yükseltti.
 Goldman Sachs Group ve Nomura Holdings, Çin'in bazı kesimlerinde yaşanan enerji tedarik sorunlarının, yetersizliklerinin ekonomik görünümde belirsizliği artırdığına işaret ederek Çin için GSYH büyüme tahminlerini düşürdüler.
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna’nın Lviv kentinde bir araya gelecek.
 Fransız banka Société Générale (SocGen) Türkiye'de enflasyonun Ekim ayında yüzde 87 ile rekor seviyeye yükseleceğini öngördü. Banka daha önce 22 olarak açıkladığı yılsonu dolar/TL tahminini korurken dolar/TL'de uzun pozisyon tavsiye etti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!