Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY180821.png

Günlük Forex Bülteni

Pandemiyle İlgili Gelişmeler

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 4 ülkeyi "Seviye 4: Covid-19 Çok Yüksek" ülke listesine eklemesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı  ise, Türkiye’yi "Seviye 4: Seyahat Etmeyin" listesine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de  artan Covid-19 vaka sayısı nedeniyle Türkiye’ye seyahat edilmemesi  konusunda uyardı. CDC’nin duyurusuna paralele olarak yaptığı yazılı  açıklamada, artan Covid-19 vakaları ve terör olayları neden olarak  ileri sürülerek, Türkiye’nin "Seviye 4: Seyahat Etmeyin" listesine  eklediğini belirtildi. Bakanlık, "Covid-19 nedeniyle Türkiye’ye  seyahat etmeyin. Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye  seyahat ederken daha dikkatli olun. Bazı bölgelerde risk arttı. Seyahat Uyarısı’nın tamamını okuyun" ifadelerini kullandı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 170 kişinin öldüğünü 26 bin 852 COVID-19 vakası tespit edildiğini açıkladı. 12 Mart'ta 175 kişinin öldüğünün açıklanmasından sonra bir günde bildirilen en yüksek ölüm sayısı olarak rakamlar kayıtlara geçti.

Yeni Zelanda'da uzun bir süreden sonra ilk yerel vaka tespit edildi. Bunun delta varyantı olabileceğini belirten Başbakan Jacinda Ardern, Aucklan'de 7 diğer şehirlerde ise 3 gün sürecek tam kapanma uygulanacağını açıkladı.

Japonya’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 6 eyalette süren olağanüstü hal (OHAL) kapsamına 7 eyalet daha eklendi.

Afganistanla İlgili Gelişmeler

Reuters'a bilgi veren üst düzey Türk güvenlik kaynakları, Kabil'de yaşananlar sonrası havalimanın kontrolünün devralınması seçeneğinin ortadan kalktığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Şu ana kadar Taliban'ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz. Afganistan'ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını, barışını, huzurunu desteklemeye devam edeceğiz." açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Afgan mültecileri için 500 milyon dolar ilave fon ayırdığı bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan'daki son durumu değerlendirmek üzere gelecek hafta çevrim içi ortamda G7 zirvesi düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

AB Dışişleri Bakanlarının Afganistan’daki son gelişmeleri değerlendirmek için bir araya geldiği toplantının ardından ülkedeki AB vatandaşlarının çıkarılması için Taliban ile görüşüleceğini ifade edilerek, Taliban ile insan haklarına saygı gösterdiği takdirde işbirliği yapılacağı belirtildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!