Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

180722.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel

 • Çin'de günlük Kovid-19 vakaları 500'ün üzerindeki seyrini sürdürüyor. Ülkenin finans merkezi konumundaki Şanghay'da 19-21 Temmuz tarihleri arasında test kampanyası düzenlenecek.
 • Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin petrol üretim kapasitesini günlük 13 milyon varile çıkaracaklarını açıkladı.
 • IMF Başkanı Kristalina Georgieva, G20 ülkelerini enflasyonun kalıcı hale gelmesi halinde küresel ekonomik görünümün daha da kötüleşebileceği ve enflasyonla mücadele için acil önlem almaları konusunda uyardı.
 • ABD Başkanı Biden, Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Selam Sarayı'nda Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Biden, enerji güvenliğinin sağlanması konusunda iyi görüşmeler yaptıklarını belirtti. ABD Başkanı Biden, Washington'ın Orta Doğu ile ilişkilerine değinerek, "Körfez ülkeleri ile ilişkilerimizi güçlendirmede ilerleme kaydettik. Orta Doğu'da Rusya ve Çin'e dolduracak boşluk bırakmayacağız." diye konuştu.
 • Suudi Arabistan ile ABD arasında 18 anlaşma ve mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşmalardan 13'ünün, Suudi Arabistan'daki Enerji ve Yatırım bakanlıklarının yanı sıra Jubail ve Yanbu Kraliyet Komisyonu ile ABD Havacılık Şirketi Boeing, Raytheon Savunma Sanayii, tıbbi cihaz şirketi Medtronic ve yazılım şirketi Digital Diagnostics gibi önde gelen bir grup Amerikan şirketi arasında imzalandığı ifade edildi.
 • JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon Perşembe günü ABD ekonomisinin durumunu bir paragrafta özetleyerek “her şey iyi değil” dedi. Dimon, bir yandan ABD'nin "ekonominin büyümeye devam ettiğini ve hem iş piyasasının hem de tüketici harcamalarının ve harcama yeteneklerinin sağlıklı kaldığını" söyledi.
 • Fed Üyesi Christopher Waller, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki politika toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımını desteklediğini söyledi.
 • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in faiz oranını 100 baz puan artırması gerektiği yönündeki görüşlere destek vermedi. Bostic, faizin "çok dramatik" şekilde artırılmasının hali hazırda ekonomide görülen pozitif trendleri baltalayabileceğini ve hali hazırdaki belirsizlikleri yükseltebileceğini söyledi.
 • Yurtiçi

 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim istatistiklerini yayımladı. Buna göre yıllık bazda sanayi üretimi yüzde 9,1, aylık bazda yüzde 0,5 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.
 • Mayıs ayı Perakende satış hacmi, mayısta yıllık bazda yüzde 20,8 oranında artış kaydetti. Cari fiyatlarla perakende ciro ise 2021'in aynı ayında göre yüzde 139,9 arttı.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde sanayi gibi dış ticarete konu ve döviz kazandırıcı bir sektörün ivme kazanarak güçlendiğini söyledi.
 • Fitch Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde yeni ekonomi politikası karışımının kamu finansmanı ve kamu Döviz pozisyonunda riskleri artırdığına dikkat çekerken söz konusu politikanın makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını belirtti.
 • Fitch raporunda “zorlu dış ortama rağmen politika karışımının özellikle Haziran 2023’teki seçimlere kadar hala yüksek büyüme ve istihdama odaklı olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.
 • Fitch: 2021’de hayata geçirilen kur korumalı mevduat sistemiyle ihracat öncülüğündeki ekonomik modelde faiz artırmadan TL’nin desteklenmesinin amaçlandığı belirtilerek “ancak TL üzerindeki baskı yeniden artarak derinleşti. Dolarizasyon yüksek, uluslararası rezervler geriliyor, enflasyon da çok yüksek” değerlendirmesi yapıldı. Politika tepkisinin kamu finansmanında doğrudan ve dolaylı maliyeti olduğuna dikkat çekildi.
 • ABD Temsilciler Meclisi, F-16'ların Türkiye'ye satışını kısıtlayan bir tasarıyı onayladı.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki yatırımların artırılması üzerine konuşulduğu aktarıldı.
 • Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!