Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY180621.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB, Faizi Sabit Bıraktı; “Sıkı” Kelimesi Metne Yeniden Döndü!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; önceki akşamki FED/FOMC kararları sonrasında oluşan ABD Doları lehine sert fiyat hareketlerinin devam ettiği görüldü.  FED Kararları sonrasında tahvil faizlerinde görülen artışlar da, sabah saatlerinde devam ederken; buna paralel olarak birçok enstürüman baskı altında kaldı. Ekonomik takvimdei önemli unsurlardan; İsviçre Merkez Bankası faiz ve politika kararları sabit kalırken, Euro Bölgesi’nin TÜFE Rakamları da beklentilere paralel geldi. ABD’deki kritik verilerde ise; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 412 Bin ile beklentilerin hayli üzerinde gelirken, Philadelphia FED İmalat Endeksi de öngörüleri karşılayamadı. Bu veriler sonrasında ise; FED sıkılaştırmasının çok erken olamayacağı öngörüsü üzerinden ABD Doları karşısındaki ürünlere kısmen alım geldi. İç tarafta ise, dünkü işlem gününde dikkatler; TCMB/PPK Kararlarındaydı. Karar metninde; faiz oranları beklentilere uygun olarak sabit bırakılırken, bununla birlikte; ithalat fiyatları, arz koşulları ve talep artışları kaynaklı olarak enflasyon üzerindeki olumsuz etkilere değinildi. Öte yandan, son PPK metninde yer alan; “Nisan enflasyon raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar mevcut para politikası duruşunun devam ettirileceğine” dair söylemdeki “mevcut” cümlesi ile “sıkı duruş” ve “kararlılıkla” kelimelerinin yeniden ilişkilendirilmesi de dikkat çekti.

Şuana kadar; Japonya TÜFE Rakamları ve yine Japonya Merkez Bankası(BOJ) kararlarını takip ettiğimiz Yeni işlem gününün ekonomik takviminde, günün kalanında;Birleşik Krallık’ın Perakende Satışlar verileri ile Almanya’nın ÜFE Rakamları takip edilecek. Ayrıca, FED/FOMC Kararları sonrasında tahvil piyasalarında oluşan oynaklığın durumu ve önemli haber akışları ile oluşacak fiyatlamalar da önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!