Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD160522.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Başkanı Powell Faiz Artırımına Devam Dedi!
Güne küresel taraftaki pozitif havayla başladık. Gün içerisinde beklentilerin üstünde gelen Euro Bölgesi büyüme ve İngiltere iş verileri de pozitifliği destekledi. Ana gündem maddelerimiz yine Rusya – Ukrayna gerilimi, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvuruları ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelen açıklamalardı. İsveç Dışişleri Bakanı Linde’nin NATO’ya üyelik için başvuru belgesini imzaladığı haberi gün içinde kritikti. 
Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne ambargo getiren altıncı yaptırım paketi üzerinde AB üyeleri arasında tartışmalar devam ediyor. ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili, bu hafta Almanya’nın Bonn kentinde yapılacak G7 maliye bakanları toplantısında Avrupa ülkelerine Rus petrolüne ithalat yasağı değil tarife uygulamalarını önereceklerini söyledi. Nisan ayında petrol üretimi OPEC+’nın tahmininin 2,6 milyon varil altında kaldı. Yaptırımlar hakkında Kremlin’den açıklama geldi. Kremlin, G7 ülkelerinin ve Avrupa Birliği’nin Rusya’nın dondurulan varlıklarına Ukrayna’nın kullanılması için el koyulması durumunda bunun bir hırsızlık olacağını belirtti.
Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin faiz artırıp artırmayacağı soruları devam ederken, ECB yetkililerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. ECB Üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Knott, ECB’nin Temmuz ayında 25 baz puan faiz artırımına gitmesinin gerçekçi olduğu ancak daha büyük bir artırıma ihtiyaç olması olasılığını dışlamadıklarını belirtti.
Akşam saatlerinde dikkat Fed Başkanı Powell yapacağı açıklamadaydı. Powell şahin söylemleri az da olsa piyasalarda volatiliteyi artırdı. Powell, eğer nötr faizi geçmeye ihtiyaç olursa, tereddüt etmeyeceklerini ve enflasyon aşağıya gelene kadar faizi artıracaklarını söyledi. Powell ayrıca önümüzdeki 2 toplantı için 50 baz puan faiz artışı için geniş destek olduğunu söyledi. 
Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde; İngiltere Ortalama Gelir Endeksi, İşsizlik Başvurusu Değişimi ile İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi Büyüme ve ABD’den gelen Çekirdek Perakende Satışlar, Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri beklentilerin üzerinde geldi.
Yurt içi tarafta Bloomberg’in 3 üst düzey Türk yetkiliye dayandırdığı haberde Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı talepleri olduğu belirtildi. Taleplerde Türkiye’nin, YPG-PKK konusundaki endişelerinin kabulü, uygulanan silah ihracatı kısıtlamalarına son verilmesi, F-35 uçak programına yeniden dahil olma ve S-400 yaptırımlarının kaldırılması olduğu haberde yer verildi. Yurt içinde ekonomik takvimde ise; Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) Nisan ayında aylık bazda yüzde 17,76, yıllık bazda ise yüzde 118,53 oranında arttı. 
Yeni Günde Gündem; Avrupa ve İngiltere’den Gelecek Enflasyon Verileri!
Yeni işlem gününde; Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları yine dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvime göre ise; İngiltere ve Euro Bölgesi ÜFE ve ABD’den gelecek İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları ve Ham Petrol Stokları verilerini izlemede olacağız.  
**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!