Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX180521.png

Günlük Forex Bülteni

FED/FOMC Yetkilikerinin “Güvercin” Söylemleri Piyasaları Ayakta Tutuyor!

Küresel tarafta, yeni haftaya; Asya-Uzakdoğu bölgesinde yayılım gösteren Hindistan varyantının etkisi ile kısmen satış baskısı içerisinde başladık. Sabaha karşı Çin’den gelen ekonomik verilerde; Sabit Varlık Yatırımları ve Sanayi Üretimi beklentileri karşılarken, Perakende Satışlar datası tahminlerin altında artış gösterdi. İlerleyen saatlerde; AB ve ABD’nin, Dünya Ticaret Örgütü’nde bekleyen çelik anlaşmazlığı dosyasının çözümü için birlikte çalışma konusuna anlaştığı bildirilirken, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlama tedbirlerinin gevşetileceğine dair haber akışları ile de Euro güçlendi. Ancak, devam eden enflasyon endişelerinin; Fransa ve İtalya gibi borçluluk oranı yüksek ülkelerinin tahvil faizlerinde yükselişe neden olması ise Euro üzerinde baskı oluşturarak pozitifliği sınırladı. ABD’de, ekonomik takvimde New York FED’in açıkladığı “Empire State İmalat Endeksi” beklentinin hemen üzerinde gerçekleşme gösterirken, ABD’nin tahvil faizleri de; sabah saatlerindeki geri çekilme sonrsaında toparlandı. Günün merakla beklenen açıklamalarında; 2021 FOMC toplantılarına oy hakkı olan üyelerden Atlanda FED Başkanı Raphael Bostic: Şimdi FED’in politikasını değiştirme zamanı olmadığını, istihdam açığının kapanmasına yönelik kaydadeğer bir ilerleme görene kadar güçlü politikalara ihtiyaçları olduğunu ve daha iyi enflasyon rakamlarını görmenin de muhtemelen birkaç ay alabileceğini belirtti. Yine, 2021 FOMC toplantılarında oy hakkı olan üyelerden (aynı zamanda FED Başkan Yardımcısı) Richard Clarida ise: ABD tahvil piyasalarının yurt dışındaki olaylara tepki verme konusuna bağışıklılığı olmadığını, ABD ekonomisinin oldukça “flu” bir dönemden geçtiğini, 20 Trilyon Dolarlık bir ekonomiyi açmanın kapatmaktan daha fazla zaman alacağını belirtti. Ayrıca, çalışanların arz-talep dengesini bulmasının biraz zaman alabileceğine de vurgu yapan Clarida’nın: Verilerin enflasyon beklentilerini yükseltecek tehdit oluşturması durumunda FED’in harekete geçebileceğine dair söylemi ise ileriye dönük olarak kritikti.

Yeni günün ekonomik takvimine; Japonya’dan gelen GSYİH Değişimi verileri ile başladık. Ülke ekonomisi beklenildiği gibi iki çeyrek aradan sonra yeniden daralma gösterirken, alt kırılımlardan; Dış Talep, Sermaye Giderleri ve Bireysel Tüketim’in tamamındaki daralmalar; verilerin beklentilerin üzerinde negatif gelmesinde rol oynadı. Günün devamında; Birleşik Krallık’ın İş İstatistikleri, Euro Bölgesi’nin GSYİH verileri ve ABD’nin Konut Verilerini(İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları) de takipte olacağız. Ayrıca, yine; FED başta olmak üzere majör merkez bankalarını yetkililerinden gelebilecek açıklamalar, önemli haber akışları ve tahvil piyasaları ve uzun vadeli enflasyon göstergelerindeki hareketlerle birlikte piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!