Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD180422.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Tarafta Risk İştahı Toparlanamıyor!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, küresel tarafta birçok ülkede Paskalya tatili olmasından dolayı; sınırlı veri ve haber akışı takip edildi.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; ABD’den gelen New York Empire State İmalat Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretimi beklentilerin beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. Çin Merkez Bankası ise, daha önce sinyalini de verdiği üzere; banka ve kredi kuruluşlarının mevduatları karşılığında rezerv olarak tutmaları gereken nakit miktarını ifade eden "zorunlu karşılık oranı"nı düşürdü. Yapılan açıklamada, zorunlu karşılık oranının 25 Nisan'dan itibaren yüzde 0,25 düşürüleceği bildirildi.

Haber akışları cephesinde ise, dikkatler yine; Rusya-Ukrayna krizi hakkında gelecek açıklamalardaydı. Rus haber kaynaklarına göre; Rusya topraklarına saldırı olması durumunda, Kiev’e yönelik füze saldırılarını hızlandıracağı açıklandı. Bu haberlerin üzerine Kremlin’den de kritik açıklama geldi. Kremlin, Ukrayna’da özel askeri harekat kapsamındaki tüm görevlerin yerine getirileceğini açıkladı. Kremlin’den gelen bu açıklama ile de piyasalarda moraller bozulurken, majör merkez bankalarına yönelik beklenen hızlı sıkılaştırmalarla birlikte risk iştahı hızla zayıfladı.

Yurt içi tarafta ise, Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi; Mart ayında 68 Milyar 970 Milyon TL açık verdi. Faiz Dışı Denge’deki açık miktarı ise; 42 Milyar 30 Milyon TL olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gün içerisinde;  100 milyar TL’lik ihracatçı ve 50 milyarlık turizmci kredisi açıklarken, kredilerin fonlamasının Türkiye Merkez Bankası (TCMB) tarafından sağlanacağına dair haber akışları dikkat çekti.

Hafta sonuna girdiğimizde; TCMB’den de Munzam Karşılıklara dair hamle geldi. Kurumdan yapılan açıklamada: “TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranının  yüzde 0(sıfır) olarak belirlendi. Yurt içi yerleşik gerçek kişilere ait hesapların dönüşümüne bağlı olarak TL zorunlu karşılıklara ilave faiz/nema ödenmesi uygulamasına son verildi” denildi.

Bugün, IMF Toplantılarından Gelecek Mesajlar da Kritik Olacak!

Yeni haftanın ilk işlem gününe Çin’den gelen kritik veri ve haber akışları ile başladık. Sabaha karşı ülkede açıklanan; 1.Çeyrek büyüme, Mart ayı Sanayi Üretimi ve Sabit Varlık Yatırımı verileri beklentilere göre iyi gelirken, Covid-19 tedbirlerini gevşetmeye çalışan Çin’in Shanghai(Şangay) kentinde; son karantinalarda ilk kez ölüm rapor edilmesi tedirginliğe neden oldu.

Günün devamında; Avrupa ülkelerinde Paskalya tatilleri devam ettiği için, bu bölgeden veri akışı gelmeyecek. Rusya-Ukrayna gerilimine dair haber akışlarının yine önem arz edeceği günde, ayrıca; majör merkez bankalarının yetkililerinin de konuşma yapacağı IMF Bahar Toplantıları’ndan gelecek mesajlar da kritik olacak.

 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!