Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD180322.png

Günlük Forex Bülteni

Jeopolitik Risklerden Yorulan Piyasalar, Merkez Bankalarını Takip Etmeye Başladı!

Küresel çapta, dünkü işlem gününe; önceki akşam açıklanan Fed/FOMC kararları ve Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısındaki ifadelerinin etkisi ile başladık. Özellikle, Fed Başkanı Powell’ın; 7 faiz artışı ihtimalinin canlı olduğuna yönelik söylemine karşın, bunun için ekonomik verilerin belirleyici olacağına yönelik vurgusu; stagflasyon beklentilerinin her geçen gün yükseldiği piyasalarda, gelebilecek düşük büyüme rakamları kapsamında faiz artırımlarının da sürdürülebilir olmayacağı beklentisi ile “güvercin” fiyatlamalara neden oldu. Yine, önceki toplantıda sene ortasında başlanabileceği sinyali aldığımız bilanço küçültmenin zamanı ve miktarı konusunda da net ifadelerin törpülenmiş oluşu ve Rusya-Ukrayna meselesine atfedilen önemle de, piyasalarda hızlı bir sıkılaştırma beklentisi çok gerçekçi görülmedi.

Merkez Bankalarının kritik olduğu haftada; Fed Başkanı Powell’ın Çarşamba akşamı yarı şahin yarı güvercin söylemleri üzerine, dün de ECB Başkanı Lagarde konuştu. Lagarde konuşmasına, Fed Başkanı Powell gibi; Rusya saldırısının belirsizlikleriyle başladı. Rus işgalinin sonuçlarının cari toparlanma yolunu tıkaması halinde politikada ayarlama yapmak için gerekli alanların olduğunu söyleyen Lagarde: gerekli tedbirler için politika seçeneklerini açık tuttuklarını da sözlerine ekledi. Enflasyon konusuna da değinen Lagarde, enflasyonun orta vadede yüzde 2 olan hedeflerine doğru istikrar kazanma olasılığının arttığını söyledi. Dün ayrıca, para politikası toplantısını takip ettiğimiz İngiltere Merkez Bankası da, Fed’de olduğu gibi Politika Faizini beklentiler dahilinde 25 baz puan yükseltti. Açıklanan MPC(Mali Politika Komitesi) karar metninde: Rusya işgalinden bu yana yaşanan emtia artışlarının enflasyonu daha da yükselteceğine vurgu yapılırken, eflasyonun ikinci çeyrekte yüzde 8 civarında beklendiği ve yılın ikinci yarısında daha da yüksek olabileceği belirtildi.

Öte taraftan, önceki iki günde gerçekleştirilen Rusya-Ukrayna müzakerelerinin; olumlu bir sonuca gidebileceğine dair Çarşamba günü taraftalardan alınan sinyaller, dün Kremlin’den gelen açıklamalarla birlikte unutuldu. Kremlin, yaptığı açıklamada: Financial Times’ın, Ukrayna ile görüşmelerde ilerleme olduğuna yönelik haberinin doğru olmadığını belirtti. Ayrıca, ABD Başkanı Biden’ın; Rusya Devlet Başkanı Putin’e, “savaş suçlusu” olarak hitap ettiği açıklamaların da kabul edilemez olduğu bildirildi.

Dün, ekonomik takvimde takip ettiğimiz önemli verilerde; Euro Bölgesi TÜFE rakamları aylık bazda beklentilere paralel gerçekleşti. Çekirdek datadaki senelik gerçekleşme de, öngörülerle aynı gelirken, Manşet senelik veri yüzde 5.8’lik tahminlerin üzerinde yüzde 5.9 olarak gerçekleşti. ABD’de ise, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi dataları; beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. 

Dün, İç tarafta da TCMB’nin düzenleyeceği PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısı sonrasındaki faiz kararı kritikti. Merkez Bankası, önceki iki ayda da olduğu gibi; Politika Faizi(1 Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı)’ni sabit tuttu. Karar metninde; çatışmaya dönüşen jeopolitik riskler ve salgında yeni varyantların küresel ve bölgesel ekonomik faaliyetler üzerindeki baskısına ve belirsizliğine değinildi. Metinde ayrıca; küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının daha da belirgin hale gelmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviyelerin, uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmakta olduğuna vurgu yapıldı. Metindeki en kritik güncelleme ise; önceki metinde yer alan “2022 yılı için cari fazla beklentisinin” bu metinde kullanılmaması oldu. 

Joe Biden-Xi Jinping Görüşmesi de, Bugün’ün Önemli Gündem Maddelerinden Birisi!

Bugünkü işlem gününe; Japonya’nın TÜFE rakamları ve yine Japonya Merkez Bankası(BOJ)’nın para politikası kararları ile başladık. Gelen verilere göre; Japonya’nın Ulusal TÜFE Oranı, senelik bazda 2019 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz oranları ve genişlemeci para politikasında değişikliğe gitmeyen BOJ ise, diğer majör merkez bankaları gibi: Rusya-Ukrayna geriliminin etkileri konusunda “çok yüksek belirsizlik” uyarısında bulundu.

Günün devamında; ABD’nin Mevcut Konut Satışları verisini ve varlıklarının büyük bir miktarı batılı güçler tarafından dondurulduğu için uygulayacağı politikalar merak edilen Rusya Merkez Bankası’nın para politikası kararları dikkatle izlenecek. Keza, haftalardır olduğu gibi; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler de, ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında TSİ 16:00’da yapılması düşünülen görüşme ile birlikte küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!