Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX180222.png

Günlük Forex Bülteni

Dün, Jeopolitik Risklere Dair Gelen Karmaşık Haber Akışları; Fiyatlamaları da Karmaşık Hale Getirdi!

Dünkü işlem gününde de, küresel çapta piyasaların dikkati öncelikle; Rusya-Ukrayna gerilimi çerçevesindeki jeopolitik risklerdeydi. Öellikle, öğlene doğru Ukrayna cephesinden gelen: Rusya’nın, Ukrayna’nın Luhansk bölgesindeki bir köye ateş açtığına dair haber akışları; iki ülke arasında bir savaşın başlayacağı endişelerini tırmandırarak piyasalardaki risk alma iştahını hızla düşürdü. İlerleyen saatlerde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba; Ukrayna'nın Stanytsia Luhanska köyünün, Rus ayrılıkçılar tarafından işgal altındaki Donbas topraklarından ağır silahlarla bombalandığını açıkladı. Rusya tarafı ise, doğrudan müdahaleyi kabul etmeyerek; “Doğu Ukrayna’daki şiddet olaylarından endişe duyduklarını” belirtti. Ancak, yine de ABD, İngiltere ve NATO’dan gelen açıklamalarda: Rusya’nın saldırgan bir tutum içerisinde hareket ettiği belirtildi ve yeni saldırıların olabileceğine dair endişeler dile getirilerek, buna yönelik tepkiler yükseldi.  Gün boyunca olumlu-olumsuz birçok haber akışı takip ettik ve buna paralel olarak da karmaşık fiyatlamalar ortaya çıktı.

Majör merkez bankaları cephesinde, Avrupa Merkez Bankası Üyesi Pablo Hernandez de Cos: Para politikasında herhangi bir erken sıkılaştırmanın yalnızca ekonomiye zarar vereceğini ve teşviklerin kademeli olarak geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Yine Avrupa Merkez Bankası adına konuşan Başekonomist Philip Lane ise: “Eğer orta vadede enflasyon dinamikleri yüzde iki hedefi civarına dengelenmesi beklenirse, bu para politikasının kademeli normalleşmesine izin verecek. Eğer orta vadede yüzde iki enflasyon hedefinin üstünde ciddi kalıcı tehdit olursa, para politikası sıkılaşması gerekecek” dedi.

Fed adına konuşan St.Louis Fed Başkanı James Bullard, 1 Temmuz’a kadar 100 Bp. kadar faiz artırmak yönünde hedeflerinin olduğunu, faiz artırmanın resesyona yol açacağını düşünmediğini söyledi.

Ekonomik takvimde takip edilen önemli verilerde; ABD’nin Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları beklentiden kötü gerçekleşme gösterdi. Yine, ABD’de açıklanan Konut Başlangıçları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi dataları da beklentiyi karşılayamazken, İnşaat İzinleri ise tahminlerin üzerinde geldi.

TCMB, PPK Karar Metinde; Liralaşmaya Yoğunlaştı!

Dün, iç tarafta dikkatler ise; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)’nın yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak kararlardaydı. Kararlar öncesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz tartışmalarının gündemden düştüğünü ve kurun istikrara kavuştuğunu söyledi. Erdoğan’ın ayrıca: Sırada enflasyonu tek haneli seviyelere indirmek hedefi var ve ülkemizin ayağına vurulan her pranga gibi faiz, döviz kuru, enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız sözleri dikkat çekti.

Saat 14:00’de yayımlanan ,TCMB’nin PPK karar metninde ise; Politika Faizi(! Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranı) beklentiler dahilinde yüzde 14 seviyesinde sabit tutuldu.. Metinde önceki aya göre sınırlı sayıda ve minör değişiklikler yapılırken; “Liralaşma”vurgusunun ön plana çıkartıldığı görüldü.

Jeopolitik Meseleler Bugün de Gündemin Üst Sırasında!

Bugünkü ekonomik takvimde; İngiltere’den Perakende Satışlar ve ABD’den Mevcut Ev Satışları verilerini; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla birlikte takipte olacağız.

Ayrıca, gündemin en üst sırasında yer almaya devam edecek olan Rusya-Ukrayna gerilimi eksenindeki jeopolitik risklerin durumu da; küresel çapta fiyatlamalar üzerinde direkt etkili olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!