Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-181022.png

Günlük Forex Bülteni

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, planlanan gelir vergisi indirimi de dâhil olmak üzere mini bütçede belirtilen önlemlerin kaldırdığını açıkladı. Bakan ayrıca, iki yıl boyunca sürmesi planlanan enerji faturaları desteğinin de önümüzdeki yıl Nisan ayına kadar süreceğini duyurdu. Yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükümetin Eylül ayı sonunda yaptığı neredeyse tüm vergi politikası hamlelerinin geri çekileceğini açıklamasının ardından İngiltere tahvil getirileri düştü. Yapılan açıklamaların sonucunda 30 yıllık İngiltere tahvil faizi %4.8’den %4.3'e, 10 yıllık tahvil faizi de %4.3’den %3,9’a geriledi. Pazartesi günü açıklama yapan İngiltere Merkez Bankası (BoE) da 14 Ekim Cuma günü geçici tahvil piyasası alımlarını durdurduğunu belirtti.
 Haftanın ilk işlem gününde gerileyen ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi borsalar üzerinde pozitif etki yarattı. Önümüzdeki Fed toplantısına dair %99 düzeyinde bulunan 75 baz puan artış beklentisi ise %5 gerileyerek %94’e geriledi. Dow Jones endeksi %1.86 artışla 30.185 puana yükseldi. S&P 500 %2.65 artışla 3.677′ye yükseldi. Nasdaq Composite, Temmuz ayından bu yana en hızlı yükselişi kaydetti ve %3.43 artışla 10.675 seviyesinde günü tamamladı. Bugün ABD’de sanayi üretimi verisi açıklanacak. Nisan ayında açıklanan %5,3’lük artışın ardından son dört aydır gerileyen sanayi üretimi geçtiğimiz ay %3,7 olarak açıklanmıştı. Bugünkü veriye dair beklentiler %3,4 seviyesinde bulunuyor.
 Reuters'da yer alan haber göre, Biden yönetiminin önümüzdeki ay yapılacak kongre seçimlerinden önce yakıt fiyatlarını düşürmek amacıyla Stratejik Petrol Rezervi'nden petrol satmayı planlıyor.
 Uluslararası Para Fonu, Güneydoğu Asya'nın, önümüzdeki yıl küresel ekonomideki resesyon risklerine rağmen güçlü bir yıl geçireceğini belirtti. IMF, Asya ve Pasifik için bu yıl %4 ve 2023′te %4,3 büyüme öngördü.
 Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, merkez bankasının döviz piyasası hareketlerini ve bunların ekonomi üzerindeki etkilerini yakından takip ettiğini söyledi. Japon yeninin ABD doları karşısında 32 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından konuşan Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, otoritelerin spekülatörler tarafından yönlendirilen aşırı kur hareketlerine uygun yanıtı vereceklerini söyledi.
 Japonya'da sanayi üretimi Ağustos ayında tahmin edilenden daha fazla arttı. Sanayi üretimi, Temmuz ayındaki yüzde 0,8'lik artışın oldukça üzerinde, aylık yüzde 3,4 arttı. Japon sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göreyse %5.8 artış kaydetti.
 İtalya'nın yıllık enflasyon oranı Eylül ayında yaklaşık 37 yılın en yüksek seviyesi olan %8.9'a ulaştı.
 New York Fed'in eyaletteki imalat faaliyetinin bir göstergesi olan Empire State İmalat Endeksi, Ekim ayında 7,6 puan düşerek eksi 9,1'e geriledi.
 Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Eylül ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe istatistiklerine göre Eylül ayında bütçe 78,6 milyar TL ile 2022'nin en yüksek aylık açığını verdi. Fitch Türkiye'de enflasyonun hızlı şekilde gerilemeyeceği ve büyümenin yavaşlayacağı tahminini paylaştı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!