Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-180123.png

Günlük Forex Bülteni

New York Fed’in Ocak ayı Empire State İmalat Anketi, -32,9'luk bir değerle, Aralık ayı için %11,2'lik düşüşe karşılık -8,1 tahmininin çok altında bir başka büyük daralma gösterdi.
Uluslararası Para Fonu (IMF) İdari Direktörü Kristalina Georgieva Salı günü Dünya Ekonomik Forumu'nda, küresel ekonomik büyümenin bu yıl yaklaşık %2,7’ye yavaşlamasının beklendiğini söyledi. Georgieva, IMF'nin 2023 için çok önemli üç zorluk gördüğü yorumunu yaptı. Birincisi, tüketici ve iş güvenini etkileyen Ukrayna'daki savaş. İkincisi, yaşam maliyeti krizi ve üçüncüsü, on yıllardır görmediğimiz düzeyde artan faiz oranları. IMF başkanı, bu senaryoda dünya ekonomisinde bir yavaşlamanın kaçınılmaz olduğunu açıkladı.
Almanya'da tüketici fiyatları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,6 arttı. Rakam, enflasyonun %10 olduğu Kasım ayına göre düşüşe işaret ediyor. Avrupa'nın en büyük ekonomisinde aylık bazda tüketici fiyatları %0,8 düştü. Almanya için uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksi, Aralık 2021'e göre %9,6 arttı ve aylık %1,2 düştü. 2022'de yıllık ortalama enflasyon oranı %7,9 olurken, uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksi 2021'e göre %8,7 arttı.
Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) tarafından Salı günü yayımlanan rapora göre, Almanya'da ekonomik duyarlılık göstergesi Ocak ayında bir önceki aya göre 40,2 puan artışla 16,9 puan oldu. Euro bölgesi için ekonomik duyarlılık göstergesi Ocak ayında bir önceki aya göre 40,3 puan artarak 16,7'ye yükselirken, Euro bölgesindeki mevcut ekonomik duruma ilişkin gösterge 2,6 puan artarak eksi 54,8 puan oldu.
Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun, ülkenin 2023'ün sonuna kadar enflasyonu %5'in altına çekmeyi hedeflediğini söyledi. Ayrıca, Almanya'nın bir durgunluktan kaçınabileceği konusunda umutlu olduğunu da belirtti. Habeck, bu tür sonuçların ancak doğru siyasi tercihlerle ve enerji fiyatlarının düşmesi koşuluyla mümkün olacağını açıkladı.
Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner Salı günü ülkesinin bu yıl çok hafif bir durgunlukla karşı karşıya kalacağı tahmininde bulundu. Davos'ta konuşan Lindner, "beklenenden daha hızlı ekonomik toparlanma ve enflasyon oranlarında daha hızlı düşüş görme fırsatı var" dedi.
Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Salı günü yayınladığı raporda, Birleşik Krallık'taki işsizlik oranının Kasım 2022'ye kadar olan üç ayda bir önceki çeyreğe göre 0,2 puan artışla %3,7 olduğunu açıkladı. İstihdam oranı, bir önceki üç aylık döneme göre değişmeden %75,6 oldu. Yıllık ücret artış oranı, Eylül-Kasım çeyreğinde hem toplam ücret hem de düzenli ücret için %6,4 olarak gerçekleşti.
Lloyds Bank’a göre, daha yüksek ipotek oranları ve daha geniş yaşam maliyeti krizi ev alımını kısıtladığından, Birleşik Krallık’ta konut fiyatları bu yıl %10′a kadar düşecek.
OPEC Genel Sekreteri Haitham al-Ghais Dünya Ekonomik Forumu’nda, Çin'in koronavirüs önlemlerini gevşetmesinin 2023'te petrol talebini artırması gerektiğini söyledi. Pekin'in iştahının ham petrol talebini günde 500.000 varil artırmasının beklendiğini kaydetti. Rus petrolünün durumu hakkında yorum yapan OPEC başkanı, yaptırımların etkilerini bilmek için henüz çok erken olduğunu vurguladı.
İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen 2023 Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında konuşan Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ülkenin ekonomik büyümesinin önceki trendlere döneceğini ve önemli bir iyileşme göreceğini söyledi. Liu, hükümetin iç talebi genişletmeye, tedarik zincirlerini sorunsuz tutmaya ve yabancı yatırımı çekmeye odaklanacağını kaydetti. Liu'ya göre 2022'de ülke istihdamı ve fiyatları sabit tutmayı başardı. Çinli yetkili, Pekin'in ortak refah sosyal kalkınma hedefini ve uzun vadeli istikrarı sağlamaya yönelik tarihi bir misyonu sürdüreceğinin altını çizdi.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda, dünyanın hiç bu kadar derin ve karmaşık bir enerji krizi görmediğini vurguladı, ancak krizin aynı zamanda temiz enerjiye büyük bir ivme getirdiğini de belirtti.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Salı günü yayınladığı Ocak raporunda, dünya petrol talebi büyüme tahmininin Aralık ayına göre değişmediğini ve 2022 için günde 2,5 milyon varil ve 2023 için günde 2,2 milyon varil olduğunu belirtti. Toplam dünya petrol talebinin 2022'de ortalama 99,6 milyon varil ve 2023'te 101,8 milyon varil olması bekleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde petrol talebinin 2022'nin aynı çeyreğine göre günde 1,7 milyon varil artması bekleniyor. Bununla beraber, OPEC tahminlerinin küresel ekonomik gelişmeler, sağlık politikalarındaki değişimler ve devam eden jeopolitik gerilimler dahil olmak üzere birçok belirsizliğe tabi olduğunu söyledi.
Japon Yen’i, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) getiri eğrisi tolerans bandını sabit tutarak piyasaları şaşırtmasının ardından ABD doları karşısında değer kaybetti. Japonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, “Japonya ekonomisinin potansiyel büyüme oranının üzerinde bir hızda büyümeye devam etmesi bekleniyor” dedi. Merkez bankası, beklentiler doğrultusunda faiz oranını değiştirmeden ultra-güvercin -%0,1′de bıraktı ve 2016′dan bu yana koruduğu oranı değiştirmedi.
Japonya'nın sanayi üretim endeksi yıllık %0,9 düşüşle Kasım ayında 95,5'e indi. Rakam, ülke üretiminin ay boyunca sadece %0,2 arttığını göstermesine rağmen beklentilerin biraz üzerine çıktı. Sevkiyat endeksi yıllık bazda %0,5 küçülürken, stok endeksi %3,8 ve stok oranı %6,9 arttı. Aylık bazda, sevkiyat endeksi %0,1 düştü, stok oranı %3,3 ve stok endeksi %0,3 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!