Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX180122.png

Günlük Forex Bülteni

Davos Zirvesi, Sanal Ortamda Başladı!

Dün sabaha karşı, Çin’de açıklanan önemli verilerde; 4.Çeyrek GSYİH büyüme oralerı beklentilerin üzerinde artışlara işaret ederken, buna karşın; 4.Çeyreğin yıllıklandırılmış verisi son 6 çeyreğin, 2021 senelik büyüme rakamı ise son 4 çeyreğin en düşük artışlarını gösterdi. Veri setindeki diğer verilerin çoğunda da benzer manzara hâkimdi. Çin Merkez Bankası(PBOC) ise, verilerde önceki dönemlere nazaran oluşan ivme kaybının, diğer dönemlerde de ortaya çıkmaması için harekete geçti ve 2020 Nisan ayından bu yana ilk kez faiz indirimine gitti. 1 yıl vadeli kredi faiz oranı yüzde 2.95’den yüzde 2.85’e, 7 gün vadeli ters repo faiz oranı yüzde 2.2’den yüzde 2.1’e indirilirken, dikkatler Perşembe günü açıklanacak olan Politika Faizi’ne çevrildi.si

İsviçre’nin Davos kentinde 17-21 Ocak tarihlerinde düzenlenmesi planlanan bu seneki Dünya Ekonomik Forumu(Davos Zirvesi)’nun Omicron varyantı nedeniyke iptal edilmesi sonrasında, alternatif olarak sanal ortamda yapılması düşünülen “2022 Davos Gündemi” toplantıları çevrimiçi olarak dün başladı. Bu kapsamda konuşma yapan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping: Çin ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu ve Dünya’daki türbülanslara rağmen Çin ekonomisinin iyileşeceğine emin olduğunu söyledi.

Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO), 2022 yılında küresel işgücüne katılım oranının 2019 yılının 1.2 puan aşağısında kalacağını öngördü. Örgüt, küresel işsziliğin de; en azından 2023 yılına kadar Covid-19 Pandemisi öncesinin üzerinde olmaya devam edeceğini öngördü.

Omicron kaynaklı hızla artan Covid-19 vakaları sonrasında, Pandemi’nin durumuna ilişkin gelişmeler dün de takibimizdeydi. Pfizer CEO’su Albert Bourla, Le Figaro’ya verdiği röportajda pandeminin neden olduğu 2 senelik kesintiden sonra hayatın yakında normale dönebileceğini söyledi. Fransız gazetesine verdiği röportajda: “Yakında normal yaşantımıza geri dönebileceğiz” diyen Bourla, “Son derece etkili aşılar, testler ve evde alınabilecek ilaçlar; baharda bu noktaya gelmemiz için gerekli tüm araçlara sahibiz” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray Sağlık Başdanışmanı Dr. Anthony Fauci ise: Omicron varyantının, Pandemi’yi Endemi’ye çevireceğine dair yorumlar için çok erken olduğunu söyledi.

Dün, petrol fiyatları açısından da kritik bir gelişme yaşandı. Yemen'de iktidarı ele geçirmek için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) öncülüğündeki koalisyon ile savaşan Husiler, BAE'yi hedef alan füze ve IHA saldırıları düzenlediler. Sabah saatlerinden itibaren bir miktar düzeltme eğilimi içerisinde olan petrol fiyatları, bu haberin duyulması sonrasında; bölgedeki petrol arzına yönelik artan endişelerle yeniden tırmanışa geçti.

İç Tarafta; Bütçe Açığı Yükseldi, Faiz Dışı Açık Azaldı!

İç tarafta, dünkü işlem gününün önemli verileri; Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2021 yılının Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi ve Faiz Dışı Denge’ydi. Gelen rakamlara göre, yıl sonunda oluşan toplam bütçe açığı; önceki yıla göre yüzde 9.67’lik artışla 192 Milyar 244 Milyon TL olurken, Faiz Dışı Denge’nin senelik açık miktarı ise; önceki yıla göre yüzde 72.43’lük azalışla 11 Milyar 391 Milyon TL oldu.

TCMB tarafından açıklanan; Kasım sonu itibariyle Kısa Vadeli Dış Borç Stoku, 2020 yıl sonuna göre yüzde 8.6’lık artışla 124,1 Milyar Dolar oldu.

BOJ, 2022 ve 2023 Enflasyon Tahminlerini Yukarı Yönlü Revize Etti; Ancak, Yüzde 2’nin Altında Kalacağını da Öngördü!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminine; Japonya Merkez Bankası(BOJ)’nın para politikası toplantısı ile başladık. Banka, enflasyonist baskıların 2022 ve 2023 yıllarında da yüzde 2’nin altında kalmaya devam edeceğini öngörürken, Gösterge Faiz oranını yüzde -0.10 oranında sabit tuttu ve uzun vadeli faiz oranlarını yüzde sıfır seviyesinde tutma taahhütünü de tekrarladı.  BOJ ayrıca, 31 Mart’da sona erecek olan mali yıl için büyüme beklentisini yüzde 3.4’den yüzde 2.8’e indirdi. 2022 yılı büyüme tahminini yukarı yönlü revize eden BOJ, 2022 ve 2023 yıllarında Çekirdek enflasyonun yüzde 1.1 düzeyinde gerçekleşeceğini öngördü.

Günün devamında, İngiltere’den; İşsizlik Oranı, İstihdam Artışı, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvruuları ve Ortalama Gelir Endeksi gibi iş istatistikleri, Almanya ve Euro Bölgesi’nden ZEW Endeksleri ve ABD’den New York Empire State İmalat endeksi verilerini izleyeceğiz.

Ayrıca, küresel tarafta; majör merkez bankalarının yaklaşan para politikası toplantılarına yönelik öngörüler ve Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, tahvil faizlerindeki hareketlerle birlikte yine önem arz edecek. Yurt içi tarafta da; Enflasyon ve TCMB politikalarına dair öngörüler önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!