Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX170921.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Perakende Satışlar Verileri Beklentilerden İyi Geldi!

Dün, merakla beklenen ABD verilerinde; Ağustos ayının Parakende Satışları’nda yüzde 0.7’lik daralma beklentisinin aksine, yüzde 0.7’lik artış görüldü. Oto Hariç Perakende Satışlarda da yüzde 0.0(sıfır)’lık öngörüye karşın, yüzde 1.8’lik arttış görüldü.  Geçen ayın(Temmuz) dataları ise; sırasıyla yüzde -1.1’den yüzde -1.8’e ve yüzde -0.4’den yüzde -1.0’e revize edildi. Aynı saatte açıklanan diğer kritik verilerde; Philadelphia FED İş Dünyası Genel Koşulları +19.0’luk beklentinin üzerinde +30.7 ve 11 Eylül ile biten haftanın İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 322 Bin’lik beklentinin üzerinde 332 Bin olarak gelirken; Devam Eden İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ise 2 Milyon 740 Binlik tahminlerin altında 2 Milyon 665 Bin olarak gerçekleşti. Perakende Satışlar verilerin geçtiğimiz ayki gerçekleşmelerinde yapılan negatif revizeler ve Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın beklentinin bir miktar üzerinde olmasına karşın; Perakende Satışlar ve Devam Eden İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın cari verilerindeki pozitifliği fiyatlayan piyasalarda; ABD tahvil faizleri ve ABD Doları’nda hızla güçlenme ve buna karşılık emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimlerinde de kuvvetli satışlar görüldü. Borsalar ise; Fitch’den gelen Ekonomik Görünüm Raporu ile de bir miktar farklılık gösterdi.

ECB Üyeleri, Teşviklerin Devam Etmesinden Yana!

Dün açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Christine Lagarde: Toparlanmanın 6 ay öncesindeki beklentilerden daha hızlı olduğuna dem vururken, ancak halen mali desteğe ihtiyaç olduğunu ve finansman koşullarının uygun kalmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

ECB Baş Ekpnomisti Philip Lane: Faiz oranlarının bandın neredceyse en alt seviyesinde olduğu ortamda, ECB’nin ekonmomik büyümenin alternatif ölçümlerini değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Oli Rehn de, Lagarde’ın açıklamalarına yakın olarak: Büyümenin güçlü olmasına karşın, halen desteğe ihtiyaç olduğunu ve ufukta faiz artırımı olmadığını söylerken; ancak hükumetlerin bir gün bunun gerçekleşeceğine hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı.

Çin’den ABD İle İlişkiler Açısından Umut Verici Açıklamalar Geldi!

Önceki gün; ABD, İngiltere ve Avustralya’nın Çin’e karşı oluşturduğu Savunma Anlaşması’nın etkileri dün sabah saatlerinde takip edilirken, Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden sınırlı tepki geldiği görüldü. İlerleyen saatlerde, Çin tarafından gelen açıklamalarda; ABD ile ilişkilerdeki gerginliği azaltabilecek söylemlerin olması ise; küreesel ekonomi açısından ileriye dönük olarak olumlu karşılanabilecek gelişmelerdendi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “ABD ve Çin liderlerinin telefon görüşmesinde vardığı mutabakatı takip edeceğiz” denilirken, Ticaret ve Ekonomi Ekipleri’nin iletişimi sürdürdüğüne ve tek taraflı ticaret korumacılığının iki tarafa ve Dünya ekonomisine fayda sağlamayacağına vurgu yapıldı.

TCMB Rezerv Varlıkları Artmaya Devam Ediyor!

Dün, TCMB tarafından açıklanan verilere göre; 10 Eylül itibariyle Döviz Varlıkları’nın 71 Milyar 740 Milyon ABD Doları, Altın Cinsinden Rezerv Varlıkları’nın 40 Milyar 481 Milyon Dolar ve Toplam Rezerv Varlıkları’nın da 120 Milyar 136 Milyon Dolar seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Diğer yandan, dün Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’den gelen açıklamada: Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 9.2’ye çıkartılırken, Enflasyon’un Kasım ve Aralık aylarında baz etkisi ile yavaşlamasının beklendiği ve yıl sonunda yüzde 17.2 olarak gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi. Bu kapsamda, yıl sonundan önce Politika faizinde indirim olasılığının da yüksek olduğuna değinen Fitch; yıl sonu DolarTL tahminini ise 8.90 TL olarak duyurdu.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda; Global Büyüme Öngörüsünü Düşürdü!

Fitch, Eylül ayı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, gelişmiş ülkelere dair yaptığı projeksiyonlarda ise; ABD  ve Çin ekonomileri ile Küresel ekonomiye dair 2021 büyüme tahminlerini düşürürken, Euro Bölgesi  büyümesine dair tahminini ise yükseltti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!