Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-170823.png

Günlük Forex Bülteni

 • ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayı toplantı tutanaklarında enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam ettiği, bu durumun da daha fazla faiz artışını gerektirebileceği sinyali verildi.
 • FOMC tutanaklarında "Katılımcılar enflasyonu yüzde 2 hedefine indirme konusundaki kararlılıklarını sürdürdüler" ifadelerine yer verilirken, "Çoğu katılımcı, para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebilecek enflasyona yönelik önemli yukarı yönlü riskler görmeye devam ediyorlar" değerlendirmesi de yapıldı.
 • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğunu belirterek Fed'in faiz artışlarını sonlandırdığını açıklamaya hazır olmadığını söyledi.
 • Fed uzmanlarının bu yıl için "ılımlı resesyon" öngörüsünü artık terk ettiklerini, 2024 ve 2025'te trendin altında büyüme olacağını tahmin ettiklerini de ortaya koydu.Fed'in gelecek toplantısı  19-20 Eylül'de yapılacak.
 • ABD Başkanı Joe Biden, Enflasyonu Düşürme Yasasının (IRA) imzalanmasının birinci yıldönümünde yaptığı açıklamada, yasanın amaçladığı şeyi, yani enflasyonu düşürmeyi gerçekleştirdiğini savundu.
 • Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomik görünümün gelecek 5 yılı kapsayan orta vadeli GSYH tahmininin 10 gelişmiş ülke için aşağı yönlü revize edildiği belirtilerek, ABD, Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya ve Kanada genelinde ortalama büyüme tahmininin yüzde 1,3 olduğu bildirildi.
 • Asya-Pasifik piyasaları, Fed’in Temmuz ayı tutanaklarının enflasyon endişelerinin devam ettiğini ve bunun daha fazla faiz artırımına yol açabileceğini göstermesinin ardından Perşembe günü kayıplarını artırdı.
 • Norveç Varlık Fonundan yapılan açıklamada, ülkenin varlık fonunun, ABD’de yapay zeka alanında araştırma ve geliştirme yapan şirketlerdeki yatırımlarının da etkisiyle bu yılın ilk yarısı itibarıyla 143 milyar dolar kâr elde ettiği belirtildi.
 • Arjantin'de Ekim ayında düzenlenecek genel seçimler öncesi yapılan ön seçimlerde en çok oyu aşırı sağcı popülist aday Javier Milei ülkenin borcunu ödeyeceğini ve Arjantin Merkez Bankası’nı kapatacağını söyledi.Japonya'nın ticaret dengesi, Haziran ayında yaklaşık iki yıl sonra ilk fazlasını kaydettikten bir ay sonra, Temmuz ayında açık bölgesine kaydı.
 • Japonya'nın ticaret dengesi, Haziran ayında yaklaşık iki yıl sonra ilk fazlasını kaydettikten bir ay sonra, Temmuz ayında açık bölgesine kaydı.
   

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!