Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX180721.png

Günlük Forex Bülteni

Pandemiyle İlgili Gelişmeler

Japonya’da hükümet Covid-19 salgını nedeniyle Tokyo dahil 6 eyalette  uygulanan OHAL'in kapsamına 7 yeni eyaleti daha dahil etme kararı  aldı. OHAL tüm eyaletlerde 12 Eylül'e dek sürecek.

İran Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, koronavirüs nedeniyle  son 24 saatte yaşanan ölümler bugüne kadarki en yüksek seviyede gerçekleşti. Son 24 saatte 41 bin 194 yeni koronavirüs vakasının görüldüğü İran'da 655 kişi yaşamını yitirdi.

Almanya'nın ardından Hong Kong da Türkiye'yi salgının seyri dolayısıyla yüksek risk kategorisine aldı. Türkiye ile birlikte aralarında ABD ve Fransa'nın da olduğu 14 ülke daha yüksek risk kategorisine yükseltildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, COVID-19 vakalarının artış gösterdiği Türkiye için bir seyahat uyarısı yaptı. Daha önce Türkiye'yi 'Seyahatinizi gözden geçirin' listesindeki ülkeler arasında tutan ABD, bu kez Türkiye'yi Seviye 4'e aldı ve 'Seyehat etmeyin' uyarısı yayınladı.

Afganistanla İlgili Gelişmeler

Afganistan'da Taliban'ın Kabil'i de ele geçirmesinin ve ülkeye hakim olduğunu ilan etmesinin ardından Türk Hava Yolları Afganistan'a tarifeli uçuşları iptal ettiğini açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye’nin Afganistan’daki varlığı meşrudur, dostanedir, barışçıdır,  bu ülkenin istikrar ve güvenliğine destek mahiyetlidir. Bu nedenle  askeri unsurlarımızın Afganistan’ı terki düşünülemeyecektir" dedi. Bahçeli, Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesi ile ilgili, “Afganistan’daki yeni yönetimle düzensiz göçün önlenmesi hususunda muhakkak surette anlaşma, temas ve fikir birliği temin edilmesi şarttır. Taliban’la görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır” dedi.

Taliban, Kabil Uluslararası Havalimanı'nın girişine gelerek, halktan evlerine dönmesini istedi ve uçuş yapılmayacağını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan'ın yardımcısı Jon Finer, Afganistan'da durumun öngördüklerinden hızlı şekilde kötüleştiğini, şu anda Kabil havalanının güvenliğinin sağlanmasına yoğunlaştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Afganistan'da yönetimin Taliban'ın eline geçmesini ve Kabil havaalanında yaşanan tahliye kaosunu görüşmek için bugün olağanüstü toplantı gerçekleştirecekler.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan'da gelinen durumu aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da olduğu Avrupalı mevkidaşları ile görüştü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, "Kabil Havalimanı'nda güvenliğin sağlanması noktasında Türk askerleriyle birlikte çalışıyoruz" dedi.

 

 

Türkiye'nin Afganistan'ın başkentindeki Kabil Havalimanı'nı koruma planından vazgeçtiği belirtildi. Reuters haber ajansının iki Türk güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, Ankara, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nı koruma planını durdurdu. Türkiye, ABD ve müttefiklerinin Afganistan'dan çekilmesinden sonra anılan havalimanında görev üstlenebileceğini duyurmuştu.

İç tarafta Öne Çıkan Haber Başlıkları

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının iptal edildiği bildirildi. Saat 15.30'da toplanması beklenen kabine, birçok bakanın sel ve yangın bölgelerinde olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıllık devlet tahvili ve 5 yıllık TLREF'e endeksli tahvilde toplamda 10,1 milyar TL'lik borçlanmaya imza attı. 2 yıllık devlet tahvilinde net satış 3,32 milyar TL olurken, bu ihalede bileşik faiz yüzde 18,81 olarak kaydedildi. 5 yıl vadeli TLREF'e endeksli tahvilde ise net satış 3,1 milyar TL, dönemsel faiz ise yüzde 5,06 oldu.

Merkezi yönetim bütçesi temmuzda 45 milyar 804 milyon lira açık verdi. Temmuzda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artarak 95 milyar 275 milyon liraya, bütçe giderleri yüzde 21,4 artışla 141 milyar 79 milyon liraya çıktı.

Sağlık Bakanlığınca, 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Kovid-19 aşı hakkı tanımlanırken, diğer taraftan sağlık çalışanlarına ve öncelikli gruplara dördüncü doz aşı hakkı verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk ekonomisi toparlanma sürecini geride bırakarak atılım ve şahlanış dönemine girdiğini ispatlamış oldu. Uluslararası yatırımcıların Türk piyasalarına yönelik ilgilerinin arttığına şahit oluyoruz. Güçlü ve istikrarlı ekonomik büyüme hedefimizden taviz vermiyoruz.

FED Üyelerinden Açıklamalar

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, yeni açıklanacak istihdam raporunun pozitif bir yörüngeye işaret etmesi halinde varlık alımlarının azaltılmasına Eylül ayında başlanması yönünde bir karara destek verebileceğini söyledi

Ekonomik Veriler

New York FED imalat endeksi Ağustos ayında piyasa beklenetilerin (28,5) altında 18,3 seviyesinde açıklandı.

Yeni Günde, Hazine ve Maliye, iki tahvili yeniden satışa sunarken, bir kira sertifikasını da doğrudan satacak.

İngiltere’den İşgücü İstatistikleri, AB’den 2.Çeyrek öncü GSYH verileri, ABD’den Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı verisi açıklanacak.

Ayrıca, FED Başkanı Jerome Powell, eğitimciler ve öğrencilerle Fed ve ekonomik eğitim çalışmalarını müzakere edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!