Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX170621.png

Günlük Forex Bülteni

FED Sonrası, İç Tarafta Dikkatler; TCMB/PPK Kararlarında Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününün ekonomik takviminde, Birleşik Krallık’tan gelen; enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterirken, Çin’in; Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Sabit Varlık Yatırımları verileri ile ABD’de açıklanan; İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları rakamları tahminleri karşılayamadı. Biden-Putin görüşmesinin de; jeopolitik risk unsurlarının geleceği açısından takip edildiği günün, akşam saatlerinde ise dikkatler; FED’in iki gün boyunca yaptığı FOMC toplantılarının kararları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısına çevrildi. Açıklanan kararlarda; Beklenildiği gibi Federal Fonlama Faiz Aralığı  %0.00-%0.25 aralığında ve Tahvil Alım Programı 120 Milyar Dolar düzeyinde sabit bırakıldı.  IOER olarak bilinen rezerv fazlalarına ödenen faiz oranı ve ters repo faiz oranı ise 5’er puan artırıldı. Karar metnindeki detaylara baktığımızda; 2021 ve 2023 Büyüme tahminleri yukarı yönlü, 2022 İşsizlik tahmini aşağı yönlü, 2021, 2022 ve 2023 PCE tahminleri(Çekirdek PCE için 2021 ve 2022) revize edilirken, özellikle de; Federal Fonlama Faiz tahminlerinde ilk faiz artırımının 2023 yılına çekilmesi(hem de toplam 50 Bp.) “şahin” olarak karşılandı ve ABD Doları değer kazandı. Akabinde basının karşısına çıkan FED Başkanı Powell ise;  Şuan için faiz artırımı için çok erken olduğunu, enflasyondaki yükselişi geçici gördüklerini ve varlık alımlarını azaltmadan önce daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu ve azaltıma başlamadan gerekli sözlü yönlendirmeleri yapacaklarını söyledi. Ancak Powell’ın: Bu toplantıyı “varlık azaltımını konuşmayı” konuşma toplantısı olarak adlandırabileceklerini vurgulaması ve katılımcıların çoğunun faiz artırımı için şartların “önceden tahmin edilenden(Mart projeksiyonları)” daha erken karşılanacağını tahmin ettiklerine dair söylemleri de şahin bulundu ve DXY ile ABD tahvil faizlerindeki güçlenmeye paralel olarak; USD karşısındaki para birimleri, emtialar ve endeksler hızla satış yedi.

Yeni işlem gününün küresel ekonomik takviminde; İsviçre Merkez Bankası(SNB) kararları, Euro Bölgesi TÜFE rakamları, ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Philadelphia FED İmalat Endeksi verileri ile Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamaları takip edilecek. İç tarafta ise dikkatler; TCMB’nin yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak kararlarda olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!