Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD160522.png

Günlük Forex Bülteni

Türkiye, Finlandiye ve İsveç’e NATO İçin Yeşil Işık Yakmayacak!

Rusya – Ukrayna geriliminde gerginlik Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma kararlarında sonra arttı. Bu durum küresel piyasalarda Fed’in faiz artışı ve ECB gibi majör merkez bankaları yetkililerinden gelen sıkılaşma açıklamalarıyla beraber risk iştahı üzerinde sınırlı baskıya neden oluyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç’in NATO’ya katılma kararı sonrası küresel durumun sert bir şekilde değişebileceği belirtildi. Kremlin Sözcüsü Peskov’da, NATO’nun İskandinavya’ya genişlemesinin Avrupa’nın güvenliğini güçlendirmeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finladiya ve İsveç konusunda her şeyden önce Türkiye’ye yaptırım uygulayanların ve terör örgütlerine karşı net bir tavrı olmayanların bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine ‘evet’ demeyeceklerini belirtti.

AB Dışişleri Sorumlusu Joseph Borrell, gerçekleştirilecek olan AB Dışişleri Bakanları toplantısında Rusya’ya petrol ambargosuna karşı çıkan bazı üye ülkeler nedeniyle görüşmelerde sonuç alınamayacağını belirtti.

ECB yetkililerinin Temmuz ayında faiz artışını işaret eden açıklamalarına bir yenisi ECB üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı olan Villeroy’dan geldi. Villeroy, Haziran toplantısında kararlı bir adım ve aktik bir yaz beklediğini söyledi. Villeroy ayrıca Euro’nun zayıflığından dolayı ECB’nin fiyat istikrarı hedefine karşı hareket edebileceğini belirtti. AB Komisyonu 2022 ve 2023 yılı beklentilerini açıkladı. Komisyon 2022 Euro Bölgesi GSYİH büyüme verisi tahminini yüzde 4’ten yüzde 2,7’ye, 2023 yılı tahminini ise yüzde 2,7’den yüzde 2,3’e indirdi.  Komisyon enflasyon tahminlerinde de revizeye gitti. 2022 yılı Euro Bölgesi enflasyon tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 6,1’e, 2023 yılı tahminini ise yüzde 1,7’den yüzde 2,7’ye yükseltti.

Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde; Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 16,4 milyar açık verdi. ABD’den gelen New York Empire State İmalat Endeksi beklentilerin çok altında gerçekleşti.

Yurt içinde ise Cari İşlemler Dengesi, 1. Çeyrek İşsizlik ve Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verilerini takip ettik. Cari İşlemler Dengesi Mart ayında 5,55 milyar dolara yükseldi. Beklentiler 5,3 milyar dolar olması yönündeydi.  TÜİK’in açıkladığı verilere göre ise 1. Çeyrekte mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 11,4 seviyesinde gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı veriler doğrultusunda Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi Nisan ayında 50,2 milyar TL açık verdi. Merkezi Yönetim Faiz Dışı Dengesi de Nisan ayında 31 milyar TL açık verdi. Kur korumalı mevduatın bütçeye maliyeti Nisan ayında 4,6 milyar TL olurken, iki ayda 16,3 milyar TL oldu.

Yeni Günde Dikkatler; Fed Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde’ın Açıklamalarında Olacak!

Haftanın ikinci işlem gününde dikkatlerimiz akşam saatlerinde açıklama yapacak Fed Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde’de olacak. Bu açıklamalardan gelecek kritik söylemler fiyatlamalar üzerinde direkt etkili olabilir. Gün içinde ise Rusya – Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri ve Yetkililerinden Bullard, Harker ve Mester ile diğer majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları takipte olacağız. Ekonomik takvime göre ise İngiltere Ortalama Gelir Endeksi ile İşsizlik Hak Başvurusundaki Değişim, Euro Bölgesi GSYİH büyüme ve ABD’den gelecek Çekirdek Perakende Satışlar, Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi, Kapasite Kullanım Oranı ile İşletme Stokları verilerini izlemede olacağız

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!