Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily.png17.03.2022.png

Günlük Forex Bülteni

Fed 2018 Yılından Bu Yana İlk Kez Faiz Artırımına Gitti! 

Küresel piyasalarda dünkü işlem gününde gözler; Rusya – Ukrayna müzakelerinde ve Fed Kararları’ndaydı. Rusya – Ukrayna müzakerelerinde sonuca varılamazken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan iyimser açıklamalar geldi. Lavrov, müzakerelerin kolay geçmediğini ancak uzlaşmadan umutlu olduğunu söyledi. Ayrıca Rusya için en önemli konuların doğu Ukrayna’daki Rusların güvenliği ve Ukrayna’nın askersizleştirilmesi olduğunu belirtti. Kremlin Sözcüsü Peskov, Lavrov’un açıklamalarına katılarak Avusturya gibi kendi ordusuyla askerlerden arındırılmış bir Ukrayna yaratma fikrini uzlaşma olarak görülebileceklerini söyledi. Ukrayna tarafından açıklama ise müzakere heyetinin lideri Podolyak’dan geldi. Podolyak, Ukrayna'nın gelecekte bir grup düşmanından gelebilecek saldırılara karşı korunmasına yönelik bağlayıcı güvenlik garantileri içeren bir modelin müzakere masasında olduğunu söyledi. Rusya Lideri Putin, operasyonun başarılı bir şekilde devam ettiğini ve tüm hedeflerine ulaşacaklarını ancak görüşmelere de hazır olduklarını söyledi. Financial Times’tan müzakerelerle ilgili kritik bir haber geldi. Haberde Ukrayna ve Rusya, ateşkes ve Kiev’in tarafsızlık ilan etmesi ve silahlı kuvvetlerine ilişkin sınırlamaları kabul etmesi halinde Rusya’nın geri çekilmesini içeren 15 maddelik geçici bir barış planında önemli bir ilerleme kaydettikleri belirtildi. Bu açıklamalar ve haber akışlarıyla beraber piyasalar üzerindeki baskı azalırken, güvenli limanlarda ve petrolde gün içinde geri çekilmeler yaşandı.

Fed 2018 yılından bu yana ilk kez faizi artırdı. Faiz artışı beklentilere paralel 25 baz puan olarak gerçekleşti. Fed yetkilileri bu yıl 6 faiz artışı daha öngördüklerini açıkladılar. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değinen Fed yetkilileri, işgalin devasa insani ve ekonomik sıkıntılara neden olduğunu ve ABD ekonomisi üzerindeki etkisinin belirsiz olduğunu söylediler. Ancak işgalin yakın vadede enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek baskı ve ekonomik faaliyetler üzerinde baskı yaratması olası olduğunu belirttiler. Fed Başkanı Powell yaptığı basın toplantısında yüksek faizin kök salmasına izin vermemekte kararlı olduklarını, bunu faiz artışları ve bilanço daraltmasıyla yapacaklarını belirtti. Powell ayrıca faiz oranlarını yıl içinde istikrarlı bir şekilde yükseltme planları olduğunu ancak enflasyon verilerinin faizlerin daha hızlı artırılması gerektiğini gösterir ise bunu yapacaklarını söyledi. Powell faizi yıl içinde artıracağız ancak verilere göre yapacaklarını belirtmesi şahin söylemlerini yumuşattı. Bu açıklamalarla birlikte piyasalarda volatile artarken, altın gün içindeki kayıplarını silerek pozitif fiyatlamaya geçti.

Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde; ABD Perakende Satışlar beklentinin altında kaldı.

Yeni Günde Dikkatler; TCMB Kararları ve Ardından Yapılacak Açıklamalarda Olacak!

Bugünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler, küresel çapta fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. TCMB’nin beklentiler paralelinde faizi sabit tutacağı öngörülüyor ancak ardından yapılacağı açıklamalar TL paritelerinde volatiliteyi artırabilir. TCMB ve BoE faiz kararlarının olduğu günde ayrıca Euro Bölgesi TÜFE ve ABD’den gelecek İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve Sanayi Üretimi verilerini de takipte olacağız.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!