Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-170223.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de üretici fiyatları Ocak ayında aylık bazda %0,7 artarak piyasa beklentilerini aştı. Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri hariç üretici fiyatları aylık %0,6 artarak Mart 2022'deki %0,9'luk artıştan bu yana en büyük artış oldu. Bu hafta açıklanan verilerin ABD’de kalıcı enflasyon tehlikesine işaret etmesi dolar endeksini yükselti. Salı günü %3.62 seviyesine kadar gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yaşanan gelişmelerin ardından %3.90’a kadar yükseldi. Düşüş trendini sonlandıran DXY’de bir ay aranın ardında 104.40 seviyesinin üzerine yükselirken, ABD borsalarında satıcılı bir seyir izlendi S&P 500 %1,38 NASDAQ %1,78 düştü. Yaşanan gelişmelerin etkisiyle kıymetli madenlerde değer kaybı izleniyor. 
Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz oranlarının %5'in üzerine çıkması ve bir süre bu seviyede kalması gerektiğini söyledi. Mester, %5'in üzerindeki artışların boyutu gelen verilere bağlı olacak dedi. Mester, son raporun yıllık TÜFE artışını %6,4 olarak belirtmesinin ardından enflasyonun hala çok yüksek olduğunu da belirtti. Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, merkez bankasının yüksek enflasyonu soğutma girişiminin ABD'de durgunluğu tetikleyebileceğini konusunda da uyarıda bulundu. 
St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonun piyasa beklentilerinden daha az yavaşladığını gösteren son verilerin, fiyat artışlarının hızını düşürme mücadelesinin uzun olacağına ilişkin görünümüyle tutarlı olduğunu belirtti. Bullard, Fed'in son toplantısında yeterince kısıtlayıcı bir seviyeye ulaşmak için yarım puanlık bir artışı savunduğunu söyledi.
Goldman Sachs, Fed'in tepe faizine ilişkin beklentisini 25 baz puan artırarak %5,50'ye çıkardı. Kuruluş Fed'in Mart, Mayıs ve Haziran aylarında 25'er baz puan faiz artırmasını bekliyor.
Atlanta Fed'in GDPNow uygulamasında ABD ekonomisinin ilk çeyrek büyümesi için tahmin %2,4'ten %2,5'e çıktı.
ABD'de hanehalkı borcunun 4. çeyrekte %2,4 artarak 16,9 trilyon dolarla rekor yüksek seviyeye çıktığı açıklandı.
ABD'de konut başlangıçları Aralık ayına göre %4,5 düşüşle 1.309.000 olarak gerçekleşti. Konut başlangıçları, beklenen %3,4'ten daha fazla düştü. Yıllık bazda, konut başlangıçları %21,4 geriledi.
ABD'de ilk işsizlik başvurularının sayısının 11 Şubat'ta sona eren haftada 1.000 azalarak 194.000'e geriledi. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, mevcut faiz artırım döngüsünün etkilerinin büyük kısmının önümüzdeki aylar ve yıllarda gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. Temmuz 2022'den bu yana kümülatif 300 baz puanlık artışın, euro bölgesi tarihindeki en hızlı oranlı artış döngüsü olduğunu kaydetti.
ECB Yöneticisi Stournaras, Euro Bölgesi'ni sert iniş senaryosuna götürecek kadar faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini belirtti. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!