Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-171122.png

Günlük Forex Bülteni

İngiltere'de tüketici fiyatları Ekim ayında beklentilerin üzerinde arttı. Ekim ayında fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 2,0 ve yıllık yüzde 11,1 yükselerek ekim 1981'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.
 ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre perakende satışlar Ekim'de aylık bazda yüzde 1,3 artış gösterdi.
 G20 Sonuç Bildirgesi'nde, "G20 merkez bankaları, amaçlarına uygun şekilde fiyat istikrarını sağlamada güçlü kararlılığa sahip ve enflasyon beklentilerindeki fiyat baskılarını izliyor" ifadesi kullanıldı.
 Kansas City Fed Başkanı Esther George, aşırı ısınan bir istihdam piyasasının bulunduğu ortamda enflasyonun ekonominin içine kök salması riski olduğunu ve bunun Fed'in enflasyonu resesyona yol açmadan aşağı getirmesini daha zorlu yaptığını savundu.
 Fed Başkan Yardımcısı Christopher Waller, son gelen verilerin ardından şu anda daha küçük faiz artırımı konusunda daha rahat olduğunu, ancak faiz oranlarının ne kadar yukarı gitmesi gerektiğinin enflasyonun ne kadar kararlı şekilde yavaşlayacağına bağlı olduğunu söyledi.
 New York Fed Başkanı John Williams, para politikasının finansal istikrar risklerini düzeltmek için en iyi araç olmadığına inanmaya devam ettiğini söyledi.
 JP Morgan Chase & Co. ekonomistleri, 1 milyondan fazla Amerikalının işine mal olabilecek faiz artışları nedeniyle ABD'nin gelecek yıl "ılımlı" bir resesyona gireceğini ve Fed'in 2024'te borçlanma maliyetlerini düşürmeye yöneleceğini öngörüyor.
 Goldman Sachs, Fed'in enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme çabaları çerçevesinde yaptığı artırımlarının federal fon faizini getireceği noktaya ilişkin tahminini yukarı yönlü revize etti. Federal fon faizinin Mayıs 2023'te tepe yapacağını tahmin eden Goldman Sachs, Fed'den beklediği faiz artırımlarına bir 25 baz puanlık artırım daha ekledi ve federal fon faizinin yüzde 5-5,25 seviyesinde tepe yapacağını öngördü.
 Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos'a göre, Euro Bölgesi'nin yaklaşan tüketici fiyatları verileri Avrupa Merkez Bankası'nın bir sonraki kararı için önemli olacak ve yetkililer muhtemelen aylarca "yüksek" kalacak olan enflasyonla karşı karşıya kalacak.
 Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Estonya MB Başkanı Madis Muller, Aralık ayında yapılacak Yönetim Konseyi toplantısında "hatırı sayılır, azımsanmayacak büyüklükte" bir faiz artırımına daha ihtiyaç olduğunu söyledi.
 Çarşamba günü Finansal İstikrar Değerlendirmesi’ni yayımlayan AMB, hayat pahalılığının insanların borçlarını ödemelerini güçleştirdiğini, Avrupa’nın büyüme görünümündeki bozulma nedeniyle kurumsal karlılıklarda düşüş yaşanma riski olduğunu belirtti.
 Barclays ekonomistleri, global ekonomik büyüme için 2023 yılı tahminini aşağı yönlü revize etti. Enflasyonun çabuk şekilde düşmesinin muhtemel olmamasının para politikasını "sınırlayıcı" olmaya zorladığını belirten Barclays, 2023 yılı için GSYH büyüme beklentisini yüzde 2,2'den yüzde 1,7'ye indirdi.
 Morgan Stanley, dün yayınladığı CEEMEA raporunda, Türkiye ekonomisi için 2023 ve 2024'te piyasada oluşan konsensüsun altında büyüme tahminlerinde bulundu. Morgan Stanley'in yayınladığı raporda, "Türkiye'de 2023 yılında büyümenin, politika normalleşmesinin yaşanmayacak olmasına rağmen yavaşlamasını bekliyoruz." denildi.
 Türkiye için enflasyonda da piyasa beklentilerinin üzerinde tahminlerde bulundu. 2023 yılında Türkiye'de ortalama enflasyonun yüzde 50,8, 2024 yılında yüzde 49,6 olacağı yönündeki Morgan Stanley tahminlerine karşılık, piyasada oluşan konsensüs 2023 ve 2024 yılları için sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 25,2 olarak gerçekleşti.
 Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, tahıl anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili yoğun çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik olumlu gelişmeler var ancak önceki anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak gerekiyor" dedi.
 Çin'de COVID-19 salgınında günlük yeni vaka sayısı artmaya devam etti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!