Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

NAS100-171022.png

Günlük Forex Bülteni

İngiltere Başbakanı Liz Truss, hükümetin tartışmalı mini bütçe kararı sonrasında Cuma günü yaptığı açıklamada kurumlar vergisini %19′dan %25′e yükseltmesi taahhüdünü iptal etti. Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, artan siyasi baskı sonrasında görevden alındı. İngiltere Hazine Bakanı Chris Philp'in yerine Edward Argar getirildi. İngiltere’de siyasi alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak 10 yıllık İngiltere tahvil faiz oranı Cuma günü gerilediği %3,90 seviyesinden %4,25 düzeyine yükseldi. Tahvil faizlerinde yaşanan hareketlilikle ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları da %3,85 düzeyinden %4,00’e yükseldi. ABD tahvil faiz oranında yaşanan artışla yükselişe geçen dolar endeksi altın ve gümüş fiyatlarında değer kaybı yaşanmasına neden oldu. 
Yellen, IMF basın toplantısında verdiği demeçte, "En son TÜFE verileri yapılacak daha çok iş olduğunu gösteriyor" dedi.
Michigan Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, ABD tüketici duyarlılık endeksi Ekim ayında %2,0 artarak 59,8 puana yükseldi. Endeks yıllık bazda ise %16,6 düşüş gösterdi. Mevcut ekonomik koşullar endeksi ise bir önceki aya göre %9,4 artarak 65,3'e yükseldi ancak yıllık bazda %16,0 geriledi. Tüketici beklentileri endeksi aylık %3,1 düşüşle 56,2 puana geriledi ve yıllık %17,2 azaldı. 
ABD'de perakende satışlar Eylül ayında geçen aya göre değişmeyerek 684 milyar dolar olarak açıklandı. Perakende satışlar geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.2 arttı.
Euro Bölgesi, enerji fiyatlarındaki artışa paralel olarak Ağustos ayında rekor ticaret açığı verdi. Eurostat tarafından yayınlara verilere göre, Ağustos ayında Euro Bölgesi ticareti dengesinde 50,9 milyar Euro açık kaydedildi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 214 milyar Euro olan enerji ithalatının bu yıl %154 artışla 543 milyar Euro’ya ulaşmış olması, meydana gelen açığın ana neden olarak görülüyor. 
Almanya Ekonomi Bakanlığı bugün yayınladığı aylık raporunda, Alman ekonomisinin zorlu bir kışla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Rapora göre, Almanya ekonomisinin 2022'nin üçüncü çeyreğinden itibaren resesyona girmesi bekleniyor. Almanya’daki ekonomik yavaşlamanın önümüzdeki yılın ortasına kadar sürmesi bekleniyor.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde IMF'nin Washington'daki Uluslararası Para ve Finans Komitesi'ne verdiği demeçte, finansal piyasaların aşırı iyimser bir ekonomik görünümde fiyatlanıyor olabileceğini söyledi.
Fransa'da tüketici fiyat endeksi Eylül ayında yıllık bazda %5,6 arttı, aylık TÜFE ise %0,6 gerileme kaydetti. Enerji ve hizmet fiyatlarındaki gerileme hem aylık hem de yıllık bazda enflasyondaki yavaşlamaya katkıda bulundu. İspanyada açıklanan enflasyon oranı aylık %0,7 azalışla yıllık bazda %8,9’a geriledi. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!