Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-170123.png

Günlük Forex Bülteni

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, Çin’in yeniden açılmasının artan enflasyonla mücadele için olumlu olduğunu söyledi.

Barclays, 2023 için küresel büyüme tahminini Kasım ortasındaki son tahmininden 0,5 puan artırarak %2,2′ye yükseltti.

UBS'nin ABD Baş Ekonomisti Jonathan Pingle Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fed'in ekonomik koşulları normalleştirmeye yönelik ekonomik planına ulaşmanın imkansız olduğunu söyledi. Financial Review'e konuşan Pingle, "İşsizlik oranını artırmaya ve enflasyonu düşürmeye çalışmak ve bunu acısız bir şekilde yapmak, bence imkansız" dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Andrew Bailey Pazartesi günü Avam Kamarası Hazine Komitesine Çin'deki yeni COVID-19 dalgasının Birleşik Krallık ekonomisi üzerindeki etkisinin uzun süreli değil, kısa vadeli olmasını beklediğini söyledi.

İngiltere'de yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında maaşlarının düşük olduğunu savunan öğretmenler ve hemşireler greve gideceklerini açıkladı. İngiltere’de hükümet ve kamu çalışanları arasındaki kriz büyürken, gelecek ay 100 bin kamu çalışanının aynı gün 24 saatlik grev yapacağı açıklandı. 1 Şubat’ta 124 kamu kuruluşunda çalışanların iş bırakması beklenirken, havaalanları ve sosyal yardım, pasaport ve ehliyet veren kurumların hizmetlerinde aksama olacağı belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eski kurumun enflasyonla mücadele etmek için %2'lik hedefine düşene kadar önemli faiz artışları getirmeye devam edeceğini öngördü.

Avrupa Komisyonu'nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, enerji fiyatlarının düşmesi ve enflasyonun zirve yapmasıyla birlikte, derin bir durgunluktan kaçınma ve belki de daha sınırlı bir daralmaya girme şansı var dedi. Sonucun küresel eğilimlere ve aynı zamanda Avrupa Birliği'nin politikalarına bağlı olacağını ve bloğun devam eden krizin etkisini sınırlayabileceği konusunda iyimser olduğunu da sözlerine ekledi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, bankalardan ve sigorta şirketlerinden finansal ürünlerin komisyona dayalı satışının yasaklanmasının Avrupa Birliği'nin sermaye piyasasında ciddi bir gerileme olacağını ve tüketiciler için seçenekleri sınırlayacağını söyledi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ile İsveç arasında NATO üyeliği konusunda devam eden müzakerelerin “iyi bir noktada” olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2022'nin dördüncü çeyreğinde yıllık %2,9 arttı. GSYİH büyüme rakamı, Mart ayında belirlenen %5,5 civarındaki resmi hedefi tutturamadı. Bununla birlikte %2,8′lik tahminden daha iyiydi. Ulusal İstatistik Bürosu müdürü Kang Yi, Çin’in %3′lük büyümesini nispeten hızlı olarak değerlendirdi.  Perakende satışlar yıl için %0,2 düştü. Aralık ayında perakende satışlar, tahmin edilen %8,6′lık düşüş beklentisinin altında, bir yıl öncesine göre %1,8 düştü. Perakende satışlar içinde yemek satışları 2022′de %6,3 azaldı. Giyim, kozmetik ve mücevher satışlarının tamamı yıl boyunca geriledi. Aralık ayında fiziksel ürünlerin çevrimiçi perakende satışları bir yıl öncesine göre %17,2 arttı. Online satışlar, toplam perakende satışların %27,2′sini oluşturdu. Sanayi üretimi 2022′de %3,6 arttı. Aralık ayında %1,3 artarak tahmin edilen %0,2′nin oldukça üzerine çıktı. Aralık ayı itibarıyla şehirlerdeki işsizlik oranı %5,5 iken, 16-24 yaş arası gençlerin oranı %16,7 ile yüksek kaldı. İstatistik bürosu yaptığı açıklamada, “Talebin daralması, arz şoku ve zayıflayan beklentilerin yurtiçi baskısı sürerken, uluslararası durum hala karmaşık ve şiddetli olduğundan, yurt içi ekonomik toparlanmanın temeli sağlam değil” dedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!