Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX170122.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketinde; Yıl Sonu TÜFE Tahmini Yüzde 29.75 Oldu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın düzenlediği Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları Cuma günü açıklandı. Anket sonuçlarına göre;  yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 29.75 olurken, yıl sonu döviz kuru (Doları/TL) beklentisi 16.13 TL seviyesinde gerçekleşti. 2022 yılı GSYH büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4.1 iken, bu anket döneminde yüzde 3.7 olarak açıklandı. TCMB’nin Politika Faizi(bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) için yapılan ay sonu tahmini ise; mevcut Politika Faizi seviyesi olan yüzde 14.00 ile aynı düzeyde gerçekleşti.

Türkiye genelinde konut satışları, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 113,7 artarken; 2021 yılın tamamındaki satışlar bir önceki yıla göre yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında pik(tepe) noktaya ulaşmasını bekledikleri söyledi. Buna karşın; Dünya’daki gelişmeler, gıda ve enerji fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte Mayıs ayından itibaren düşüş yaşanacağını, Kasım ve Aralık ayı enflasyonlarının bazdan çıkmasıyla da sene sonunda anlamlı bir düşüşün geleceğini söyledi. Nebati, “Ben seçime tek haneli enflasyonla gideceğim, 2023 Haziran ayında.” dedi.

ABD Verileri, “Omicron” Etkisiyle Beklentilerden Hayli Kötü Geldi; Tahvil Faizleri ise, Hızlı FED Sıkılaştırması Beklentileriyle Yükselmeye Devam Ediyor!

Küresel tarafta, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan önemli ekonomik verilerde; İngiltere’nin Kasım ayı İmalat, İnşaat ve Sanayi üretimi datalarında beklentilerin hayli üzerinde artış gerçekleşti. Ekim ayının aylık GSYİH büyüme oranı ise yüzde 0.9 oldu. Almanya’nın 2021 yılı GSYİH Değişimi; beklentiye paralel olarak yüzde 2.7 oranında büyümeye işaret etti. ABD’de açıklanan ekonomik verilerde ise, Omicron varyantının etkilerinin hızlanmaya başladığı Aralık ayında; Perkanede Satışlar, İthalat/İhracat Fiyat Endeksi, Sanayi/İmalat Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı datalarının tamamı ile Ocak ayının Michigan Üniversitesi Anketleri’nde yer alan; Tüketici Hissiyatı , Tüketici Beklemtileri ve Mevcut Koşullar verilerinin tamamı beklentilerden kötü gerçekleşmeler gösterdi.

Verilerdeki kötü gerçekleşmelere karşın, FED sıkılaşmasının her geçen gün kaçınılmaz hâl alıyor olması; tahvil faizilerindeki yükselişin Cuma günü sert bir şekilde devam etmesine neden oldu.

ECB Başkanı Lagarde, yaptığı açıklamalarda: “Bu yıl boyunca enflasyonun itici güçlerinin gevşemesini bekliyoruz. Fiyat istikrarı için taahhüdümüz tereddütsüz devam ediyor. Orta vadede %2 enflasyon hedefimize ulaşmak için gereken önlemleri alacağız Bunun için  parasal genişleme hala gerekli” dedi.

Geçtiğimiz Cuma günü, enerji yatırımcıları açısından da önemli haber akışları geldi. Çin’in, stratejik rezervlerinden petrol satışını Çin Yeni Yılı tatilinden(1-15 Şubat) sonra yapmak için ABD ile anlaştığı bildirildi.  ABD Senatosu’nda, Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz aktarımını hedefleyen Kuzey Akım 2 Boru Hattı’na yaptırım uygulanmasına dair teklifin reddedilmesi ile Doğalgaz fiyatları için önemliydi.

Çin Ekonomisi, 2021 Yılında Yüzde 8.1 Oranında Büyüdü!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminine; Çin’den gelen önemli veriler ile başladık. Veriler genel anlamda beklkentilerden iyi gelirken, 2021 yılının büyüme oranı yüzde 8.1 oldu. Günün devamında, yurtiçinde; Bütçe Dengesi, Avrupa tarafında; Euro Bölgesi TÜFE rakamları ve İngiltere GSYİH tahminleri takip edilecek. ABD’de ise; Martin Luther King Günü tatili nedeniyle önemli bir veri açıklanmayacak. Haber akışları cephesinde ise, küresel tarafta; majör merkez bankalarının yaklaşan para politikası toplantılarına yönelik öngörüler ve Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, tahvil faizlerindeki hareketlerle birlikte yine önem arz edecek. Yurt içi tarafta ise; Enflasyon ve TCMB politikalarına dair öngörüler takip edilecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!