Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XAUUSD-160922.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de sanayi üretimi Ağustos ayında Temmuz ayına göre %0,2 azaldı. Yıllık bazda, sanayi üretimi %3.7 arttı. ABD işletme stokları Temmuz ayında %0.6 arttı, ancak yüksek faiz oranları nedeniyle talebin soğumasının dolayı artış hızı önceki aylara göre önemli ölçüde yavaşladı. Dün açıklanan veriler göre ABD perakende satışları da Ağustos'ta %0,3 arttı. ABD'de mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısı ise 9 Eylül'de sona eren haftada 5.000 azalarak 213.000'e geriledi
 Biden yönetimi, ABD'yi yeni nesil yüzer rüzgar türbinlerinin geliştirilmesinde lider konuma getirmeyi amaçlayan yeni hedeflerini açıkladı. Biden yönetimi 2035 yılına kadar 15 gigawatt yüzer açık deniz rüzgar kapasitesini devreye sokmak istiyor.
 Freddie Mac'in Perşembe günü yayınladığı rapora göre, ABD’de 30 yıllık sabit faizli konut kredisi faiz oranları 2008'den bu yana ilk kez %6'nın üzerine çıktı.
 ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın büyüme endişeleri yerine enflasyonla mücadeleye öncelik vermesi gerektiğini ve yüksek fiyat artışının yerleşmesini önlemek için kararlı politika adımlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.
 Dünya Bankası Baş Ekonomisti Indermit Gill, küresel ekonomideki genelleştirilmiş stagflasyon konusunda artık çok daha fazla endişe duyduğunu söyledi ve bankanın önümüzdeki yıllar için ekonomik tahminleri aşağı çektiğini kaydetti.
 Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, bankanın yüksek enflasyon nedeniyle faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini, ancak gelecekte bir yavaşlama beklenebileceğini söyledi. Lowe, işsizlik oranının da son zamanlarda en düşük noktasına ulaştığını belirtti. Banka bu ay faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %2,35'e yükseltmişti.
 Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Ukrayna ihtilafı nedeniyle Avrupa'ya giden Nord Stream 2 doğalgaz bağlantısının yerini Çin'e giden bir Rus boru hattının yapılacağını söyledi. Alexander Novak, yakında Çin ile kısmen Moğolistan üzerinden geçecek olan Power of Siberia 2 boru hattı üzerinden yılda "50 milyar metreküp gaz" teslimatı konusunda bir anlaşma imzalayacaklarını söyledi.
 Rusya Devlet Başkanı Putin, önümüzdeki hafta yaklaşık 80 Rus şirketinden oluşan büyük bir iş heyetinin İran'a seyahat edeceğini ve bölgeler arası ilişkilerin gelişmeye devam edeceğini söyledi.
 Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun son raporuna göre, ülke ekonomisi Ağustos ayında toparlanmaya devam etti. Çin'in sanayi üretimi Ağustos'ta geçen yılın aynı dönemine göre %4,2 arttı. Çin'in perakende satışları da bu yılın Ağustos ayında yıllık bazda %5,4 artarak 3.625,8 milyar yuan'a ulaştı. Raporda temel tüketimin arttığını açıkladı.
 Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pekin'in her iki ülkenin hayati çıkarlarını etkileyen konularda Rusya'yı desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!