Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX160921.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB, Yabancı Para Yükümlülüklerinde 200 Bp. Artırıma Gitti!

İç tarafta, dünkü işlem gününe; Resmi Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılık Oranları değişikliği ile başladık. TCMB, Yabancı Para Yükümlülüklerine ait Zorunlu Karşılık Oranlarını 200 Bp. artırdı. İlerleyen saatlerde TCMB’den konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada: daha önce açıklanıldığı gibi TL Zorunlu Karşılıkların döviz cinsinden tahsis edilmesi imkânının(Rezerv Opsiyon Mekanizması) 1 Ekim’de yüzde 10’dan yüzde 0(sıfır)’a düşürülerek sonlandırılacağına vurgu yapılırken, bu kapsamda yabancı para yükümlülüklerine ilişkin zorunlu karşılık oranlarına uygulanan 2 puanlık artış ile de; 1 Ekim 2021 tarihinde TL cinsi zorunluk karşılık tesislerinin yaklaşık olarak 13,9 Milyar TL ve döviz/altın cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 3,4 Milyar ABD Doları karşılığı tutarında artmasının beklendiği belirtildi.

Dün, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings ‘den gelen açıklamada ise: BDDK’nın, Pandemi sürecindeki bazı destekleri ve kredi sınırlamalarına ilişkin düzenlemelerinin 30 Eylül’e kadar uzatılmasının; Türk bankalarının varlık kalitesi ölçümlerini desteklemeye devam ettiği bildirildi.

Öte yandan, dün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ekonomik veride; Ağustos ayında Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi 40 Milyar 840 Milyon TL açık verirken, aynı dönemde Faiz Dışı Denge’deki fazlalık ise 54 Milyar 490 Milyon TL oldu.

Asya’da Büyüyen Riskler Takibimizde!

Son zamanlarda; Çin regülasyonları ve artan Covid-19 vakaları gibi riskler Asya tarafında dikkatle takip edilirken, zaman zaman küresel piyasaları da tedirgin etmekte. Dün, Çin’de açıklanan Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Sabit Varlık Yatırımları verileri; beklentilerden kötü gelerek büyüme endişelerini tırmandırırken, ülkenin Konut ve Kalkınma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada: Devasa borçları ile nam salan Evergrande’nin 20 Eylül’deki faiz ödemelerini yapamayacağının belirtilmesi de tedirginliğe neden oldu.

Bölge’nin önde gelen ekonomilerinden Japonya’da da; ekonomik verilerdeki karmaşık görünümün yanı sıra, artan Covid-19 vaka sayıları ile ekonominin geleceği tartışılmakta. Bu bağlamda, dün açıklamalarda bulunan BOJ başkanı Kuroda’nın: “Ekonomiyi desteklemek için perekirse para politikasını, faiz oranını daha fazla düşürerek gevşetebileceklerini” söylemesi önemliydi.

Euro Bölgesi’nde Büyüme ve Enflasyon Tartışması Tam Gaz!

Almanya Ekonomi Bakanı Altmaier, Büyüme konusunda şüphelenmek için herhangi bir neden görmediğine dem vurduğu dünkü konuşmasında: “En geç 2022 başlangıcında Pandemi öncesindeki düzeye ulaşılacağını” da savundu.

ECB adına konuşan İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel de; Piyasaların küresel büyüme görünümüne ilişkin Delta varyantından kaynaklanan riskleri abartıyor olabileceğine değindi. Schnabel, enflasyon konusunda yaptığı açıklamada ise: yüzde 2’lik hedeflerine doğru güvenilir bir şekilde ilerlediklerine yönelik daha net işaretler görmek istediğini belirtti.

ECB Yönetim Kurulu Üyelerinden Pablo Hernandez De Cos da enflasyon konusunda: Artışların büyük ölçekte geçici olduğunu ve enflasyon üzerinde halihazırda ikincil etkiler görmediklerini söyledi.

Dünkü İngiltere Verileri İyi Geldi!

Dün, Avrupa tarafında açıklanan önemli ekonomik verilerde; İngiltere’nin Ağustos ayı TÜFE ve ÜFE rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterirken, Euro Bölgesi’nin Temmuz ayı Sanayi Üretimi datası da öngörülerin üzerinde geldi. ABD’de açıklanan verilerde ise; İthalat Fiyat Endeksi ve İmalat/Sanayi Üretimi’nde beklenti altı gerçekleşmeler görülürken, İhracat Fiyat Endeksi ve New York Empire State İmalat Endeksi tahminlerden iyi geldi.

ABD’de Covid-19 İle Mücadele Ön Planda!

Geçtiğimiz günlerde; Aşılamanın artırılması ve Covid-19 ile mücadele konusunda altı aşamalı plan açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, bu planı hayata geçirmek için dün iş dünyası liderleri ile bir araya geldi.

Diğer yandan, Biden hükumetinin 3,5 Trilyon Dolarlık harcama paketinin Senato’daki bazı Demokrat senatörler tarafından kabul görmemesi nedeniyle bir türlü yasalaşamaması; Başkan Biden’ı harekete geçirdi ve tasarıya muhalefet eden senatörler ile görüşme yaptı. Yine, bu 3,5 Trilyon Dolarlık paketin finansmanı için düşünülen vergi artışlarına; Temsilciler Meclisi’nin Yollar ve Kaynaklar Komitesi’nden onay verilmesi ise Biden’ın  elini güçlendirdi.

Bugünkü Ekonomik Takvimde; ABD Verileri Yine Kritik Olacak!

. Yeni günde önemli ekonomik veriler olarak şuana kadar; Yenl Zelanda 2.Çeyrek Büyüme Oranı, Avustralya İş İstatistikleri ve Japonya Ticaret Dengesi’ni takip ettik. Günün devamında ise; ABD’nin Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Perakende Satışlar dataları hayli kritik olacak. Ayrıca, Pandemi başta olmak üzere önemli konulara dair gelebilecek haber akışları ile de piyasalarda volatil işlemler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!