Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-160823.png

Günlük Forex Bülteni

  • ABD Merkez Bankası, sıkılaştırma politikalarının sonuna gelirken faiz oranları hakkındaki tartışmalar oranın ne kadar yükselmesi gerektiğinden ne kadar yüksek tutulması gerektiği yönüne kaydı. Enflasyon düşmeye devam etse bile yetkililerin faiz oranlarını ne kadar süreyle sabit tutabilecekleri konusundaki tartışmayı başlatmak, faiz indirimi beklentilerinin bastırılmasına ve ekonomi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturulmaya devam edilmesini sağlayabilir.
  • Eski Fed çalışanı Brian Sack, gelecekte politika odağının faizin ne kadar artırılacağı yerine ne kadarlık bir süre boyunca bu seviyelerde tutulacağı sorusu üzerine olacağını belirtti.
  • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari enflasyonun son dönemde görülen yavaşlamaya rağmen hala yüksek olduğunu belirterek “Faiz artışlarının bittiğini söyleyemeyiz” ifadesini kullandı.
  • Moody's Türk bankaları için görünümünü negatiften durağana çevirdi. Kurum, kredi notu verdiği 17 Türk bankasının her birinin not görünümünü 'durağan' olarak belirledi.
  • ABD'de perakende satışlar, Temmuz’da aylık bazda yüzde 0,7 ile beklentilerin üstünde artış gösterdi.
  • İsviçreli bankacılık devi UBS ve Credit Suisse tarafından hazırlanan Küresel Servet Raporu'na göre küresel hane halkı serveti geçen yıl 11,3 trilyon dolar azalarak 2008 krizinden bu yana ilk kez düşüş gösterdi.
  • Güney Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Arjantin, ekonomik dalgalanmalar, IMF anlaşmaları ve reform çabalarıyla mücadele ederken, ülkenin ekonomik geleceği popülist aday Javier Milei'nin beklenenin ötesinde aldığı desteğin ardından daha da belirsiz hale geldi.
  • Petrol, OPEC+'nin temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintileri ve dünya çapındaki ham petrol tüketiminin rekor bir hızda ilerlediği tahminleri nedeniyle yaşanan artışın ardından bu hafta geri adım attı. Düşüş, en büyük ithalatçı Çin'den gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin ortasında geldi ve bankalar, ülkenin devasa emlak sektörü bocalarken büyüme tahminlerini düşürdü.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!