Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX160821.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Çapta Yaşanan Coronavirüs Kaynaklı Vaka Artışları Gündemde Kalmaya Devam Ediyor!

Güney Kore Başbakanı seyahatlerin ertelenmesi ve evden çalışmanın kolaylaştırılması çağrısı yaptı. Ülke Başbakanı Kim Boo-kyum, artan Covid19 vakaları nedeniyle vatandaşlara tatil döneminde yapacakları seyahatleri minimuma indirme çağrısında bulundu.

Endonezya Sinovac aşısının etkinliğinin Nisan - Haziran döneminde Ocak-Mart dönemine kıyasla düştüğünü bildirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, eylül sonundan itibaren gece kulüpleri ve büyük kalabalıkların toplandığı bazı mekanlara girişlerde aşı pasaportu uygulamasının zorunlu olacağını açıkladı.

Almanya, ABD, Türkiye ve İsrail'i yüksek riskli bölge ilan etti, bu ülkeler için aşısız vatandaşlara karantina uygulanacak. Funke Medya'nın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, aynı kararlar kapsamında de Vietnam'ın da risk değerlendirmesi yükseldi. Portekiz ise yüksek riskli ülkeler listesinden çıkarıldı.

Japonya Başbakanı Suga: İnsanların mümkün olduğunca seyahat etmekten kaçınmasını istiyorum. Ticari tesislerdeki insan akışını kısıtlamaya çalışacağız.

Fransa'da da bölgeler arası yolculuklar, hastane, restoran, kafeterya, sinema salonları, müzeler ve alışveriş merkezleri ile 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ve eğlence parklarına giriş için zorunlu tutulan "Kovid-19 sağlık ruhsatı" uygulaması başlatıldı.

Almanya'da 23 Ağustos'tan itibaren aşı olanlar günlük yaşamlarında herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmazken, aşı yaptırmayanlar bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacak. Aşı olmayanlar, kapalı mekanlara girişlerinde "3G" olarak özetlenen yeni uygulamayla mekanlara girişlerinde ya test yaptırdığını ya da Kovid-19 atlattığını gösteren bir belge ibraz etmesi gerekiyor.

Hollanda'da ise hükümet, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralını ve maske kullanımını eylül sonu itibarıyla tamamen kaldırmayı hedefliyor.

İç tarafta, Fitch’in Değerlendirmesi ve TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Yansımalarını Takip Edeceğiz!

TCMB, geçtiğimiz Perşembe gününde piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini sabit bırakmıştı. Cuma sabahında ise; Güney Kore Merkez Bankası’yla swap anlaşması imzalandığı bildirildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu "BB-" , görünümünü ise “durağan” olarak teyit ettiğini açıkladı. Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Türkiye'nin notu, yüksek finansman gereksinimlerini, jeopolitik riskler tarafında zayıf para politikasını yüksek enflasyonu ve düşük dış likiditeyi yansıtıyor. Durağan Görünüm, enflasyona bağlı belirsizliği, merkez bankası bağımsızlığının olmamasını ve 2023'e kadar yapılacak genel seçimler öncesindeki istikrarın bozulma potansiyelini yansıtmaktadır.

Fitch Rating ayrıca, Olumlu baz etkisi ve yavaşlayan iç talep nedeniyle enflasyonun 2021 sonunda yüzde 16,9'a gerilemesini beklediğini açıklarken yüksek devir etkisi (özellikle 1Ç21'deki güçlü performansın ardından) ve ekonomik aktivitedeki direncin devam etmesi nedeniyle büyüme tahminimizi Haziran'daki yüzde 6,3'ten 2021'de yüzde 7,9'a revize etti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!