Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

dx160721.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Ekonomik Takvimde; ABD Perakende Satışlar ve Euro Bölgesi TÜFE Dataları Kritik Olacak!

Dün, küresel ekonomik takvimde Asya seansında dikkatler; Çin’den gelecek kritik verilerdeydi. Ülke ekonomisinin 2.Çeyrekte -beklentilerin kısmen üzerinde- yüzde 1.3 oranında büyüdüğü açıklanırken, senelik bazda büyüme oranı ise yüzde 8.1’lik öngörünün altında yüzde 7.9 olarak gerçekleşti. Takip edilen diğer Çin datalarından; Sabit Varlık Yatırımları ve Perakende Satışlar’da öngörülerin üzerinde artışlar görülürken, İşsizlik Oranı ise yüzde 5’lik seviyesinde sabit kaldı. Birleşik Krallık’tan gelen İş İstatistiklerinde; Mayıs ayının İstihdam artışı ve buna paralel olarak da İşsizlik Oranı beklentileri karşılayamazken, Gelir artışı ise tahminlerin üzerinde gerçekleşme gösterdi. Dün, ABD’de de birçok veri açıklanırken; özellikle manşet taraftaki Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve 4 Haftalık Ortalama İşsizlik Maaşı Başvuruları Pandemi’nin etkisinin görülmeye başlanmadan önceki son verilerin açıklandığı 19 Mart 2020(14 Mart verisi)’den bu yana en iyi seviyesine geriledi. Philadelphia FED’in İmalat Endeksi’nde önceki iyi ayda olduğu gibi bir miktar geri çekilme görülürken, Bölge’nin İstihdam Endeksi de geçen ayın kısmen altında kaldı. New York FED’in açıkladığı İmalat Endeksi rekor yüksek seviyelere tırmanırken, Kapasite Kullanım Oranı verisinde de önceki 3 aydaki tırmanışlar devam etti. Önceki gün açıklannan ÜFE rakmaları sonrasında Kongre çatısı altındaki Finansal Hizmetler Komitesi’nde  yapmış olduğu açıklamalar ile piyasaları sakinleştiren FED Başkanı Jerome Powell, dün de  yine; Kongre çatısı altındaki Senato Bankacılık Komitesi’nde konuştu. Özellikle de, enflasyon oranlarındaki yüksek seviyeleri takip ettiklerini vurgulayan Powell: Varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmaların devam edeceğini de yineledi. St. Louis FED Başkanı James Bullard ise: Varlık alımlarının azaltılma vaktinin geldiğine dair savını tekrarlarken, büyük oranda iyi gelen ABD verileri ile beraber küresel risk iştahını baltaladı.

Yeni günün ekonomik takvimine; Yeni Zelanda enflasyon rakamları ve Japonya Merkez Bankası(BOJ)’nın kararları ile başladık. Özellikle piyasaların merak ettiği BOJ Kararlarında; Faiz oranları ve parasl taban  değişmezken, 31 Mart 2022 ‘de son erecek cari mali yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 4’tan yüzde 3.8’e revize edildi. Bankanın yeşil tahvil alımına başlayacağına dair açıklama ise dikkat çeken unsurlardandı. Günün devamında küresel ekonomik takvimde; Euro Bölgesi’nin TÜFE Oranları ve ABD’nin Perakende Satışlar dataları kritik olacak. Yine, son zamanlarda vaka sayılarının tırmanmaya başladığı Covid-19 Pandemisi’ne dair gelişmeler(Delta ve Lambda varyantları, aşılama vs.) ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!