Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily160623.png

Günlük Forex Bülteni

  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) beklentiler doğrultusunda faizleri 25 baz puan artırdı ve faiz artırımlarının bitmediği mesajı verdi. Banka 2023 için enflasyon tahminini yükseltirken büyüme tahminini düşürdü. AMB Başkanı Lagarde enflasyondaki belirsizliklere dikkat çekerek "Temmuz ayında faiz artırımı çok olası" mesajı verdi.
  • Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi bugünkü toplantısında faizi bir kez daha artırdı. Son 8 toplantıdır faiz artırımına giden ECB, bugünkü 25 baz puanlık artırım ile birlikte mevduat faizi son 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,50'ye çıktı.
  • J.P.Morgan Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın Eylül ayında faiz oranlarını 25 baz puan daha artırmasını beklediğini ve merkez bankasının şahin duruşunu sürdürmesi ve daha fazla artış yapılacağı sinyalini vermesinin ardından nihai oran tahminini yüzde 3,75’ten yüzde 4'e çıkardı.
  • Fed'in ters repo kolaylığına talep Haziran 2022'den bu yana ilk kez 2 trilyon dolar seviyesinin altına indi.
  • Japonya Merkez Bankası bugün yaptığı toplantıda ultra gevşek para politikasını devam ettirdi ve beklentilerden daha güçlü enflasyona rağmen kırılgan ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam etmek için faizleri çok düşük tutmayı sürdürdü., gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi.
  • Arjantin Merkez Bankası(BCRA), Mayıs ayında enflasyonun aylık bazda bir önceki aya yavaşladığını belirterek, gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.
  • Standard Chartered, Çin için 2023 yılı için büyüme tahminini, Nisan-Mayıs döneminde beklenenden zayıf büyüme nedeniyle yüzde 5,8'den yüzde 5,4'e çekti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!